Настинките и гриповете вече върлуват, а покрай тях най-много си патят децата. Естествено родителите също се поставят в притеснителни ситуации, затова е важно да сме наясно как да подходим при най-разпространените симптоми, спохождащи нашите мъници.
Може би най-честият признак за появата на инфекция е покачването на телесната температура, което се стимулира от вещество, наречено "ендогенен пироген". Това химично съединение пък способства за производството на субстанцията интерферон, който е естествен защитник на организма от инфекции.
Затова все по-често в съвременната медицина се приема схващането, че температурата не винаги и при всички условия трябва да се "сваля". Повечето специалисти вече са убедени, че докато тя не достигне определено ниво, е по-добре да не се борим с нея.
Разбира се, редно е да се спазват определени условия, а ако детето покачи малко температурата е важно да го оставим да си почива, а не да е физически активно.
Кога градусите са твърде високи
Това на първо място зависи от възрастта и общото здравословно състояние на детето.
Ако например то е на възраст до 3 години, за висока се приема температурата над 38 градуса. При стойност до 37,5 градуса, загърнете хлапето в мокър чаршаф (водата трябва да е със стайна температура с добавени 2-3 лъжици оцет).
В този случай не е необходимо да давате лекарства. Но ако това не помага, дребосъкът трябва да пие сироп - най-често съдържащ парацетамол и час по-скоро да бъде потърсена лекарска помощ.
Става ли дума за малчугани до 12 години, забравете за ацетилсалициловата киселина (аспирин) и съдържащите я лекарства. Приемането на тези препарати на фона на вирусната инфекция може да предизвика синдрома на Рей - тежко усложнение, което се състои в поразяване на черния дроб и главния мозък, а понякога води и до фатален край.
Най-безопасни и често предпочитани са отново средствата, съдържащи парацетамол (ацетаминофен) или ибупрофен. Изборът е голям - на таблетки, в разтворима форма или сиропи. Добре е да се знае, че разтворимите препарати действат по-бързо, а свещичките имат по-бавен ефект в сравнение с таблетките, но затова пък той е по-продължителен.
Разбира се, не е нужно да забравяме и традиционните методи от народната медицина - лед или оцет на челото, поставяне на парченце лимон върху петите на детето и завиване на краката с влажни кърпи.
Но помнете, че ако състоянието на вашия син или дъщеря не се променя към подобрение или се влошава, дори и с малки стойности, номерът на джипито вече трябва да е набран.