Въпреки че в последно време се води сериозен дебат дали трябва или не родителите да упражняват някакви физически наказания върху децата си, все още голяма част от майките и бащите прибягват до шамарите като възпитателен метод.
Ново проучване обаче твърди, че това води до увеличаване на риска от алкохолизъм, наркомания или развивана на психични разстройства при децата в по-късна възраст.
Изследователите са анализирали над 34 000 възрастни и са установили, че пляскането на подрастващите води до увеличение на риска от развиване на различни депресивни състояния, силно безпокойство и честа смяна на настроенията, раздвоение на личността или алкохолна и наркотична зависимост.
Според учените 7% от възрастните дължат менталните си проблеми на факта, че като деца са били шамаросвани, сграбчвани и грубо разтърсвани или истински бити от родителите си, 59% се пристрастяват към забранени вещества или алкохол, 41% изпадат в депресия, а 93% развиват определена натрапчива мания.
Все пак изследователите подчертават, че става въпрос за редовното използване на физическа сила за възпитание, което може да увреди децата.
Според тях е много важно родителите да разберат, че шамарите и физическата заплаха не са правилните методи, които да прилагат на децата си и че те могат да доведат до повече усложнения, отколкото до постигането на положителен резултат.
Крещенето също не помага, а увеличава стреса и безпокойството при децата.