Иначе прекрасният септември навява тревожни мисли у повечето родители.
Малките деца тръгват на детска градина и ясла и за много от тях това означава хрема, кашлица, високи температури, шарки и каквото се сетите от арсенала „градински болести”.
Затова сега най-често задаваният въпрос в лекарските кабинети е „Какво да дам на детето, за да не боледува през зимата?”
Ако имаше толкова лесно решение, нямаше да има болни деца. Защото здравето на малките зависи от много неща – наследственост, начин на отглеждане, контакт с болни, наличие на алергии, от емоционалното състояние дори. И на последно място от средствата, укрепващи имунитета.
Затова не бързайте към аптеките, където предлагат стотици лекарства и хранителни добавки, обещаващи чудеса. Първо вземете мерки за естествено укрепване на имунната система, после давайте лекарства, ако се наложи. Здравото дете не се нуждае от добавки.
Закаляването е най-големият враг на настинките.
Ако още от раждането детето се отглежда в топли стаи, навлечено с много дрехи, не се извежда навън от страх да не настине, не очаквайте нищо добро през зимата. Тогава студът отслабва локалната защита на лигавиците и вирусите лесно атакуват. Затова изнежените боледуват и при най-лекия полъх на вятъра, а закалените вече са си изработили защита и студът не ги плаши. Както ваксините предизвикват образуването на антитела, без да разболяват, така закаляването с леки дразнители (разходки и спане на открито, умерен студ и вятър, водни бани) тренира имунната система и тя действа адекватно при среща с вирусите и бактериите.
Качествената храна е това, което прави организма здрав и издръжлив на атаката на болестите. Имунната система на малките деца е незряла и те често боледуват. И ако храната е основно от имитации на хранителни продукти (полуфабрикати, колбаси с неизвестен състав, вафли и сладкиши с десетици Е-та, шоколади, оцветени течности, наречени сокове и безалкохолни) организмът на детето трябва да се справя не само с настинките, но и с неестествени за него съставки на „храните”.
Есента предлага прекрасни имуностимулатори в естествен вид - плодове и зеленчуци. Не трябва да има ден без прясна салата, чаша фреш или плодове между храненията. Основната храна на децата трябва да е приготвена вкъщи с пресни, качествени продукти, а не от топлите витрини в супермаркета, където се овкусяват и предлагат стоките с изтичащ срок на годност.
Движението е другият естествен имуностимулатор. Игрите и спортът стимулират кръвообръщението и елементите на имунната система достигат там, където е нужно, сърцето и мускулите укрепват.
Ако детето има нужда от имуномодулатори, консултирайте се с неговия педиатър. По аптеките се предлагат много средства, но повлияването е индивидуално. Повечето са изработени на базата на природни продукти – пчелен мед и неговите производни (пчелен прашец, клей, пчелно млечице), чесън, водорасли, коластра, рибено масло, български билки като здравец, градински чай (салвия), лайка, босилек, бъз, мащерка, боровинка.
Голям избор има и от продукти от далечни земи – тибетски, индийски, американски билки. Популярни са билките ехинацея и котешки нокът и те се съдържат в десетки продукти под формата на сиропи и таблетки за различните възрасти.
В борбата с болестите се включват и колоидното сребро, боровите връхчета, екстракт от семките на грейпфрут и грозде.
Има и серия продукти, в които части от бактерии са обработени така, че да създават антитела срещу определени бактериални болести, други действат срещу вирусни заболявания.
Безопасни са и хомеопатичните лекарства и шуслеровите соли, те нямат странични ефекти и се прилагат дори при бременни и кърмачета.
Още по темата:
Спешни мерки при диария и обезводняване
За и против спането на детето заедно с родителите
Детето манипулатор и неговите безотказни методи