"Отпуска" навярно идва от отпускам, почивам, релаксирам. Нека наистина е така, не допускайте почивката на море да се превърне в кошмар вместо приятно преживяване. Когато сме с малки деца, винаги дебнат неприятни изненади, но ако сме подготвени, всичко ще е наред. Горещото време, изгарянията, травмите и вирусите са нещата, които могат да ни вгорчят живота.
Слънчевият удар е най-тежката форма на прегряването. Как да го разпознаем? Детето зачервява бузки, поти се обилно, устата му пресъхва, започва да се оплаква от главоболие и виене на свят, след това повръща, температурата му се повишава и може да колабира. Ако това се случи, веднага сложете детето на сянка да легне с леко повдигната глава. Намокрете го със студена вода, особено главата и челото.
Сменяйте мокрите кърпи често, те бързо се затоплят. Дайте му да пие вода. Ако положението е тежко, тичайте при лекар. За да не се случи това, избягвайте за разходка, плаж и игри в обедните часове. Не забравяйте светлата памучна шапка с голяма периферия и шишето с вода. Имайте предвид, че огряната от слънце бебешка количка става като парник.
Слънчевото изгаряне е не само болезнено, но и опасно. Доказано е, че хората с рак на кожата са изгаряли от слънцето като деца. Най-често боледуват от коварното заболяване тези, които прекаляват със слънцето. Детската кожа е много нежна и лесно се уврежда от слънчевите лъчи. Изгарянето е драматично за малките деца – висока температура с треска, силни болки по кожата. Ако това се случи, намажете детето със специален крем или спрей против изгаряне.
Давайте много течности и лекарства против висока температура. Те успокояват и болката. Не допускайте слънчево изгаряне, това значи край на почивката и много мъки за детето. Използвайте слънцезащитни кремове или спрейове с фактор 50 за малките деца. Нанасяйте ги на всеки 2 часа и след всяко влизане във водата. Не е необходимо децата да се "пържат" на плажа. И отразената слънчева светлина под чадъра върши работа за здравето и прави тен. А стоенето на плажа между 11,00 и 16,00 часа - говори за пълна родителска безотговорност.
Чревните вирусни инфекции са най-честият неканен гост през лятото. Симптомите са известни на всички – повръщане, температура, диария. По-големите се справят за 3-4 дни, но при бебетата болестта протича по-тежко, защото бързо се обезводняват. Болните деца се оставят на диета, която продължава 2 дни след като е спряло повръщането и разстройството.
Диета не означава гладуване, детето трябва да се храни, но с определени храни – сухар, обикновени бисквити, ориз, картофи, макаронени изделия без масло, чай, диетично мляко и каша. Ако кърмите, продължавайте, ако ползвате адаптирано мляко, преминете на диетична формула.
Детето трябва да поема вода и чайове, за да не се обезводни. За тази цел са и прахчетата електролит и хидратин алфа. Давайте лекарства против повръщане (натриев цитрат, вомитус хил, вомакур) и разстройство (хидрасек, ентерол, смекта, медицински въглен). Ако сте на морето, не водете детето на плажа, докато се оправи. Антибиотиците не само са ненужни, но и могат да влошат положението. Ако детето е силно отпаднало, с ацетонов дъх от устата, намалено уриниране, търсете лекар.
Избягвайте контакт с болни, за да не се зарази детето. Внимавайте с какво и къде се хранят децата. Хранете бебетата с готови храни от бурканчета, когато сте извън дома, за да сте сигурни в качеството.
Морските обитатели също създават неприятности. Нежните детски ходила лесно се нараняват от мидите с остри ръбове, медузи. В тези случаи измийте раната с чиста вода и направете дезинфекция. Срещата с медузи не е приятна, но е безобидна. Опарването предизвиква зачервяване и сърбеж, но бързо отминава. Само измийте с вода, специални грижи не са необходими. При това изобилие от пясък няма как да не попаднат песъчинки в очите. Промийте обилно с вода или физиологичен разтвор, но не търкайте, за да не нараните окото. Пясъкът сам ще излезе със сълзите.
Носете винаги "спешен" комплект - лейкопласт, бинт, кислородна вода, риванол, противоалергичен крем.
Водните инциденти не са изключение. Ако детето нагълта повече вода, кашля и се задавя, но е в съзнание, достатъчно е просто да го успокоите. Но ако ситуацията е критична, действайте! Помогнете на детето да изхвърли поетата вода. Застанете на едно коляно, а другото свийте и поставете детето по корем върху него, така че главата му да виси надолу. Отворете устата му и леко го потупвайте по гърба. Повтаряйте процедурата, докато започне да изхвърля вода. След това, ако се налага, поставете детето по гръб и направете изкуствено дишане.