Френският писател Анри Барбюс е казал: "Училището е работилницата, където се формира мисълта на подрастващото поколение и трябва да го държите много здраво, ако не искате да изпуснете бъдещето от ръцете си."
Говорейки за бъдещето в лицето на младото поколение и за бъдещето в лицето на промяната в образованието на България, преди няколко месеца ви срещнахме с Дарин Маджаров – основател на Образователен сайт №1 на България – Уча.се, който ни разказа за Новата ера в образованието.
В навечерието на новата учебна година разговора ни с Дарин продължава с една тревожна статистика:
„Средната възраст на учителите в България е 57 години. След 10 години повече от половината преподаватели в България ще бъдат в пенсионна възраст.“ - споделя той, като използва данни от анализ на фондация „Заедно в час”.
Често виждаме какво можем да подобрим в образованието и живота ни, постоянно говорим за него и за да успеем – ключът е, че често и постоянно трябва и да действаме.
В следващите редове заедно с Уча.се ще търсим именно решението. Ще ви разкажем и няколко вдъхновяващи истории. Помогнете ни и вие с мнение, коментари и вашите истории – това е инвестиция в бъдещето на всички нас!
Липса на кадри, спад на грамотността и затворени учебни заведения – това ли ни очаква в близкото бъдеще?! Отговорът е „Не!”. Не, защото всичко е в нашите ръце и зависи от нас! Всички знаем, че върху добро образование се гради добра икономика, качествено лично развитие и силна държава.
Иноватори в образователната система има, дейци също. От нас зависи да ги видим и тръгнем „по пътя“ с тях. Изборът е мой, наш, твой!
Ето няколко образователни български каузи, които носят промяната и набират звездна скорост през последните години:
*Вече 3 години фондация „Заедно в час” се бори за една истинска кауза, а именно всяко дете в България да има достъп до качествено образование. Те с много хъс и позитивизъм подготвят млади и амбициозни хора да бъдат професионални учители и лидери в нашето образование.
*Друг повод за гордост са нашите приятели от Онлайн училището на България – Уча.се. Те предоставят уроците за училище за всеки ученик с видеа на интересен и разбираем език. Разработват и упражнения след видео уроците, като при неточен отговор системата автоматично препраща ученика на точния откъс от видео урока с отговора на въпроса, за да навакса пропуска.
*А благодарение на Jumpido, децата могат да се насладят на математиката чрез игра! Използвайки устройството за засичане на движения – Кинект, учениците използват телата си, за да решат задачите. Има безброй увлекателни игри. А ролята на учителя е да прецени какви да бъдат те.
*Трябва да споменем и Енвижън – софтуерна система, създадена да улесни учителите при тяхната работа. Системата е проектирана така, че да осигури активното участие на всеки ученик в учебния процес, чрез ефективно използване на ресурсите.
*Училището.БГ е онлайн платформа, която свързва учителя с неговите ученици. Така осигурява повече възможности за контрол върху резултатите и темповете, както и по-качествен и атрактивен персонализиран образователен процес.
Истината е, че нещата се случват, хората действат, а всеки от нас може да помага – като вярваме и споделяме за иновациите в образованието. Една арабска поговорка гласи: Образованието е богатство, а неговото прилагане съвършенство. Факт е, че за да приложим наученото, имаме нуждата някой да ни заплени, да ни го разкаже, да ни обясни... Не някой, а Учителят, Менторът, Авторитетът.
И как да мотивираме учителите с истински сърца да останат и учат децата ни... А как да ги увеличим?!
Вижте тази история
История за мотивацията и амбицията на един учител да стигне до умовете и сърцата на повече ученици и да предаде знанията си на повече деца. Един учител, който се бори за образованост, щастие и усмивки сред младите хора. Вижте историята на Мария Николова.
Мария Николова
Мария има над 20 години опит и е един от най-добрите учители по химия в България. През последните 2.5 години г-жа Николова е гръбнакът на цялата секция по химия в Уча.се. Над 98% от учениците, които Мария обучава, влизат в желаните топ университети.
От 3-ка до 6-ца
„Още бях в Белгия, когато започнах по Skype да се консултирам с Мария за видео уроците по химия. Тя ми помагаше след работния ѝ ден в Априловска гимназия. Заедно правихме плановете, структурата, всичко. Докато обсъждахме видео уроците, тя ми сподели, че успехът на учениците, на които преподава обичайно е отличен, но в момента един от випуските среща затруднения и средният им успех се е понижил на 3-ки и 4-ки.”, разказа основателят на Уча.се – Дарин Маджаров.
"Направихме 6 видео урока по химия за следващите теми в училище и упражнения към тях. Мария ги прожектира в клас, с което допълни много успешно опита си с нов подход, който приближава знанията до ученика. Учениците се "влюбиха" в този съчетан метод на преподаване, захласнаха се по видеоуроците и дори преговаряха с тях сами вкъщи. На последващото контролно върху материала резултатите бяха повече от впечатляващи – от 102-ма ученици от трите випуска, 95 имаха пълни 6-ци." - допълва Дарин.
От 26 до 230 000 ученика
„След тази случка г-жа Николова видя, че с нейните умения и години опит може да бъде полезна на хиляди ученици. Усилията ѝ могат да дават резултат не само в една класна стая, а в стотици. Мина известно време, тя напусна училище и стана част от екипа на онлайн платфромата за видео уроци, където осъществява тази своя мечта.
В момента под нейн надзор е както цялата химия за задължителна подготовка в училище, така и химията за кандидат-студенти. Благодарение на тези видео уроци множество ученици бяха приети с пълни 6-ци и много спестени пари от частни уроци в медицинските университети.”, с усмивка споделя Дарин.
Безспорно г-жа Мария Николова е пример за учител, който е осмислил нуждата да предаде знанията си на максимален брой ученици. Тя е направила огромна стъпка в своето развитие и в своята мисия на учител!
И ето, че когато искаме, ние можем – да обучим, да помогнем, да развиваме повече и повече образователната система. Може би това са някои от необходимите крачки, които трябва да направим, за да бъдем в крак с образованието в 21 век? Образование, което да достига до все повече деца с помощта на интерактивни занимания и висококвалифицирани и мотивирани учители.
Ето и един видео урок по химия – продукт на дългогодишните умения и труд на г-жа Николова и други нейни колеги, вплетени с модерните технологии. Вижте как могат и учат децата на 21 век в канала на Уча.се във Vbox7:
Проучванията казват...
Сега ще ви представим и няколко интересни факта, базирани от Online Degree Programs. Те потвърждават, че онлайн образованието е голямата крачка, която светът тепърва ще дръзне да направи. Вижте ги:
*70% от учениците споделят, че онлайн обучението им помага да се справят много по-добре в клас и пред дъската;
*54% от учениците са много по-отдадени и ангажирани към научаването на уроци, които са представени чрез технологии;
*40% от учениците казват, че са станали отличници благодарение на видео уроци онлайн.
Определено още едно доказателство за ефективността на онлайн обученията и в България са нашите приятели от Уча.се. За 2.5 години в сайта им над 230 000 регистрирани ученици, учители, родители и студенти и повече от 7 500 000 изгледани видео урока. А, казват, че децата не обичат да учат....
Истината е, че децата искат и имат нужда да се образоват, а ние трябва да намерим подходящия начин. Да помогнем и улесним учителите. Да направим по-атрактивна учителската професия, развивайки я с иновации. И това не е само работа на държавата – това е работа на всеки от нас – първо вътрешно да приеме промяната и след това да помогне тя да се зароди във всички покрай него.
Та не е ли това решението на образователната криза, за която навсякъде се говори и която дебне да ни застигне?!
Това бяха историите за образованието и нужната промяна в България, които ние ви разказахме. А вие като родители и отговорно общество как ще продължите тази приказка с вашите истории, с вашите идеи и мотивация?
Припомнете си други полезни статии за образование като това как да тренираме специалния си орган мозъка и къде се крие тайната на умните и богатите.