Нищо не може да замести майчината кърма, факт.
Много майки обаче се притесняват, че нямат достатъчно кърма или тя не е хранителна и бебето остава гладно, или пък че се разваля бързо след като я изцедят.
Що се отнася до вкисването на майчиното мляко, не се притеснявайте. След изцеждане и сипване в шише, може да забележите образуването на бял слой отгоре и синкав оттенък отдолу. Това не означава, че кърмата ви е негодна за употреба.
Цветът на кърмата се отличава от този на прясното краве мляко и това проличава особено ясно, когато тя се събира.
Кърмата изглежда жълтеникава или синкава, но нека това не ви притеснява. Майчиното мляко е годно до осем часа при стайна температура, до седмица в хладилника и до максимум шест месеца в камерата.
Що се отнася до малкото кърма и поощряването на образуване на повече такава, забравете за клишетата. Бозата и прясното мляко няма да ви дадат повече кърма.
В бозата има прекалено много консерванти, оцветители и подсладители, което не е изобщо полезно за вас и бебето, освен това може да предизвика колики.
Кравето мляко от своя страна също съдържа стабилизатори, благодарение на които е годно до половин година след опаковането си. Освен това може да има алергенно действие и не е подходящо за вас и детето.
Кърмещите жени трябва да консумират продукти, богати на лактогонни. Такива са орехи, бадеми, овесени ядки, червен лук и праз. Освен това има специални лактогонни чайове, които са достъпни в аптеките.
Особено важно е майката да е спокойна, докато кърми, да избягва стреса и излишните нерви. Добре е да кърмите колкото може по-дълго, дори и бебето вече да е захранено.
Майчиното мляко притежава незаменими и много необходими хранителни съставки за вашето дете.