Обичайният съвет за безпроблемно лято е да се стои далече от болни хора.
И наистина, инфекциите се предават от болен на здрав чрез въздуха, ръцете, замърсените предмети. Но не само хората разпространяват заразите, преносители на болестите са и десетки пълзящи и летящи животинки, повечето от които именно през лятото са голяма напаст.
Мухите, уж безобидни пренасят десетки болести. Най-нахални са конските мухи.
Те имат много добре развит устен апарат и лесно пробиват не само кожата, но и дрехите. Ухапването е болезнено, а за да се „нахрани” досадното животно напада много хора. Така лесно пренася зарази, включително антракс и туларемия. Не по-малко опасни са и домошните мухи.
Те кацат по замърсени повърхности, отходни места, торища. По краката им полепват причинители на редица болести, които тя механично разнася по храната и по предметите от бита– дизентерия, салмонела, холера, туберкулоза, яйца на тении. Решението е мрежи на прозорците, покрита храна.
Хлебарките, тези нежелани съквартиранти също са опасни за здравето ни. През деня се крият зад мебели, в канализацията, а през нощта излизат на лов за храна. Изпражненията им са силен алерген и могат да предизвикат астма, алергична хрема, обриви при някои хора. Механичен приносител са на вируси, бактерии, тении. Има много препарати против хлебарки, но най-сигурно е да се напръска цялата сграда, включително мазетата и таванските помещения.
Комарите са най-голямата напаст. През деня се крият в растителността и жилищата, а надвечер стават агресивни. Кръв смучат само женските. Алергиите, пъпките, сърбежите са бял кахър, макар, че при децата могат да създадат доста неприятности. Малките разчесват ухапаното място, кожата се инфектира, зачервява и възпалява.
Големият проблем е, че те пренасят болести, някои с тежко протичане –зика (тигров комар), малария (малариен комар), вируси и немаларийни паразити. За предпазване използвайте комарници на прозорците, репеленти и фумигатори.
Освен болка и сърбеж при ухапване, бълхите пренасят опасни болести и инфекции –туларемия, миши тиф, бартонела, ендемичен тиф, рикетсиоза и др. Секретът от бълхите предизвиква алергична реакция при хората –дерматити, уртикария със сърбеж и последващо инфектиране от разчесването.
В организма на бълхата живеят тении, които не й пречат. Но домашните любимци често поглъщат бълхи, дъвчейки ухапаното място. Така тениите попадат в тях и предизвикват опасни поражения на жертвата. Чрез прегръщане и целуване на заразения домашен любимец могат да се заразят деца и възрастни. При подозрение за бълхи бельото трябва да се изпере на 90 градуса.
Кърлежите нападат все по-голям брой хора. Заразяването с инфекциозни причинители става чрез слюнка, която те вкарват чрез ухапване в кръвта.
Не само чрез ухапване, но и при размачкване на кърлежа човек може да се зарази от лаймска болест, марсилска треска, хеморагична треска, ку-треска, кърлежов енцефалит. Затова при всяко ухапване от кърлеж по възможност той трябва да се изследва и болният да се наблюдава минимум 30 дни.