След като децата ни тръгнат на училище на практика времето, което прекарват с нас се стеснява още повече. Но за да сме наясно какво се случва с тях в класната стая трябва да изградим и поддържаме постоянна кореспонденция с преподавателите им.
Повечето родители обичат да говорят с охота за децата си, както впрочем и самите учители. Затова преди да си насрочите среща с преподавателя на хлапето ви, е важно да нахвърляте темите, които ви интересуват, за да не губите излишно време в безполезни въпроси. Ето и някои от най-вълнуващите питания:
1.Какви са очакванията от класа и в частност от това, което искате да постигне вашето дете?
2.Как учителят оценява социалното и емоционално развитие на детето ви? Говори ли много и лесно ли общува с другите си съученици? Само ли играе или предпочита груповите активности?
3.Как върви усвояването на учебния материал и дали учителят забелязва някакви специфични умения, които трябва да бъдат доразвивани във вашето хлапе? Или съответно, кои са проблемните му предмети и етапи на развитие?
4.Какво аз като родител мога да направя извън класните занимания, за да подобря работата на моето дете в училище?
Търпимост и разбиране
Ако детето ви има проблем с поведението или оценките, разберете, че учителят не винаги ще може да разреши дадена ситуация за нула време. Важно е той/тя да работи в тандем с вашето дете, както и да се консултира с останалите преподаватели, за да се изгради по-цялостна представа за проблема и тогава да се изготви план за действие. Ако и след тези стъпки няма подобрение, вече може да се консултирате и с директора на училището.
В близък план
Не разчитайте само на родителските срещи, за да споделите дадена тревога или възторг от ученика вкъщи. Търсете преподавателя за честна дискусия винаги, когато усетите нужда от това. Споделяйте с него/нея своите наблюдения и давайте обратна връзка относно прогреса на детето ви. Включвайте се като доброволци в различни активности, които се организират от училището на вашия син или дъщеря, за да надзърнете отблизо как прекарва той/тя времето си сред връстници и учители.