Почти винаги в стаята на пеленачетата се слагат тапети с пъстри рисунки, които действат умиляващо за повечето майки. Но дали и мъниците се чувстват по същия начин? Оказва се, че според редица психологически изследвания статичните фигурки на зайчета, мечета, кученца и всякакви подобни персонажи доста бързо стават досадни за бебето.
Специалистите разкриват, че много по-полезен за очите и психиката на най-малките е вариантът, при който стените са само в един спокоен цвят от по-топлата гама като розов, светлосин и бледите нотки на зеленото, жълтото и оранжевото. По възможност е добре стаята да се пребоядисва с нов цвят на всеки 12 или 24 месеца.
Проучванията в тази насока разкриват още, че цветовите решения за бебешките дрешки също са от значение за благосъстоянието на вашия син или дъщеря, а решените в светлосиньо и зелено облекла ще им осигурят най-стабилно функциониране на нервната система.
"Киселинните" багри от типа на "пронизващото" лилаво и прекалено ярките тонове на розовото и синьото са абсолютно противопоказни за малките деца. Светлосиният и светлозеленият цвят например са подходящи за южните стаи, защото създават усещане за прохлада.
Когато купувате мебели за дребосъка, изберете светло дърво или такова, боядисано в бледозелено. Според наблюденията момченцата и момиченцата редовно избирали светлокафяви мечета, но категорично се отказвали от същите, ако са в тъмнокафяв или черен цвят.
Между 2- и 4-годишна възраст най-приятни за детското око пък са нежно розовите, жълтеникавите и сините оттенъци.