Лимонът - вреден при настинки

Лимонът - вреден при настинки
Снимка: Thinkstock

Първото нещо, за което се сещаме, когато ни повали грип или настинка, е класиката - чай, мед, лимон.

Ползата от лимона бе разбита от известния немски натуропат графиня Анжелика Волфскийл, която наскоро гостува у нас. Според нея "произведената в организма топлина е най-висшето физиологично ниво на регулация в телата ни. Затова, когато се разболеем се повишава телесната ни температура, за да се справим с инфекцията. И всичко, което спомага да запазим топлината през зимата е полезно – топли дрехи и обувки, шапка, шал, ръкавици, топли течности. А лимонът предизвиква студенина в организма и в никакъв случай не трябва да се приема при настинка".

Едва ли парченце лимон в чая ще ни "изстуди", но и надали ще ни достави толкова много витамин С, както ни се иска. Но можем да се съобразим с безспорния опит на графинята или поне да пробваме.

Всъщност, при настинки се допускат и много други грешки. Горещите течности вредят на възпалените лигавици толкова, колкото и студените. Трябва да се съобразим с естествената температура на тялото (около 37 градуса) и такива да са и течностите.

Ако в горещ чай се постави иначе много полезния мед, той губи повече от биологичните си качества при температура над 40 градуса. Затова се поставя в чашата, когато напитката поизстине и е готова за пиене. Ако медът е втвърден се разтапя на водна баня бавно за няколко часа в топла, но не вряща вода.

Ако детето е болно с отделяне на много секрети (хрема, влажна кашлица) намалете или напълно преустановете млякото. От казеина на млякото се прави лепило, представяте ли си колко слуз се образува от него и в без това пълният със секрети болен организъм? Препоръчва се да се внимава с млякото и при деца, които са с постоянна хрема.

Внимавайте при издухването на нослето! Бруталното издухване в кърпичка увеличава налягането в носа и капилярите се пукат, така инфекцията се разпространява още по-бързо. По-големите деца трябва да издухват носовете си леко с отворена уста и запушване на едната ноздра (най-добре над мивката), след това другата.

На малките деца се прави промивка с физиологичен разтвор, по-удобно е със спрей (морска вода).

Не прекалявайте и с грейпфрута, когато приемате лекарства. Той потиска ензимната активност на черния дроб, лекарствата не могат да се метаболизират успешно в него и дозата им в кръвта може да се повиши.

Когато детето е болно, най-голямата ни грижа е, че то отказва да се храни. Всъщност неговият инстинкт е правилен – при температура производството на стомашни сокове намалява и ако вие го тъпчете ще предизвикате дискомфорт и повръщане. Важното е да се приемат много течности, те засилват кръвообръщението и антителата стигат там, където е нужно.

Голяма грешка е, когато прекаляваме с лекарствата против темпертура (антипиретици), дори когато тя не е много висока. Температурата има важна роля в оздравяването, при нейното повишаване се произвеждат антитела, а и самите вируси са термонестабилни и загиват в "горещата" среда.

Ако температурата е ниска, до 38 градуса, и детето е жизнено, давайте само много течности. Но ако болното е много отпаднало, има силно главоболие или мускулни болки, не го мъчете, дайте му лекарство, антипиретиците имат и болкоуспокоителен ефект.

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти