Няма по-досадно нещо от кашлицата. Сграбчва ни и няма сън, няма спокойствие. И най-обича децата. Сменяме сиропи и хапчета, но тя е упорита и не си отива. Ето някои лесни рецепти от народната медицина, които се справят с кашлица не по-зле от лекарствата.
Чаша топло мляко подсладено с мед и 1 ванилия, прието на глътки е най-леснодостъпното средство. Хапнете няколко сушени кайсии, също облекчават кашлицата. В кухнята има и други „лекарства” против кашлица – топла супа от зелен лук, чай от мащерка, подбел, риган.
Гроздето е достъпно лекарство при кашлица. Чаша прясно изцеден гроздов сок и чаена лъжичка мед облекчава отхрачването и успокоява кашлицата. Ако не намерите грозде, отлична работа вършат стафидите. Шепа стафиди се сваряват с чаша мляко и се оставят да киснат един час. Млякото се изпива, стафидите се изяждат, за децата се разделят на няколко порции.
При суха кашлица на помощ идват бадемите. 20 бадема се накисват докато се отлепи обвивката им (8-12 часа). Обелват се и се пасират, прибавя се масло и захар по 30-40 грама. Тази доза се приема на 3-4 пъти.
Дафиновият лист също облекчава кашлицата. 5 листа се варят в половин литър вода около пет минути, прецежда се и се подслажда с мед, когато поизстине.
Една много популярна рецепта с отличен ефект за откашляне на секретите: На тих огън се варят в литър и половина вода 6 листа индрише, 6 ореха с черупките леко счукани (само да се пукнат), пакетче небетшекер, кутийка обикновен локум, 3 нарязани ябълки и една дюля, също нарязана заедно със семките.
Сместа ври докато много добре се разтопят локумът и небетшекерът. Прецежда се и се пие по 200-300мл. дневно.
Доказана е и следната рецепта при кашлица: една черна ряпа се издълбава така, че да стане като кладенче. Напълва се с мед (2-3 с.л.) или захар и се оставя няколко часа докато се напълни със сок. Приема се по една чаена лъжичка няколко пъти дневно.
Компресите също много успокояват кашлицата, когато тя е дълбока, от белите дробове. Гърдите се намазват с мед и се поръсват със сода за хляб. Отгоре се покриват с надупчен с дебела игла вестник и престоява поне 2-3 часа.
Децата приемат без да се мръщят и следната отвара: в литър вода се сваряват една ябълка, малка глава кромид лук и един картоф докато течността стане наполовина. Прецежда се и се дава три пъти по чаена лъжичка.
И една изпитана рецепта за домашен сироп против кашлица с отличен ефект: 1 л. вода, ¼ чаша настърган корен от джинджифил, ¼ чаша цветове от лайка, ¼ чаша корени от ружа, 1к.ч. пчелен мед, сока от 2 лимона, 1 ч.л канела.
Към водата прибавете лайката, джинджифила и корените от ружа. Оставете да ври, докато течността стане наполовина.
След това се прецежда. Към топлата, но не гореща течност прибавете лимоновия сок, след това меда и най-накрая канелата и разбъркайте.
Дозата за възрастни е три пъти дневно по супена лъжица, а за деца се дава по чаена лъжичка. Удобството на този домашен лек е, че става за цялото семейство и може да стои дълго време в хладилника, до две –три седмици.
Още домашни лекове:
Изпитани бабини рецепти при грип и настинки
Домашни средства против синузит