Според актуално проучване в Европа 5 са основните сфери на дигитална компетентност, важни за съвременното дете.
Да подбира информация
Важно е детето да се научи да подбира информация в интернет (за домашното или просто за четене в свободното време) и да бъде критично към това, която намира в мрежата. За детето може да е истинско предизвикателство да намери обективно мнение или верни факти, когато попадне в бурята от противоположни мнения в интернет. За да му помогнете да го направи, говорете с него – питайте го как му се струва една или друга информация, какво го кара да се съмнява в нещо и какво да се довери.
Да общува онлайн
За детето е важно да може да се изразява свободно в мрежата, да участва в социални мрежи, да създава свои профили и чрез тях да се свързва с другите. Практиката показва, че общуването по положителен начин в интернет е едно от най-големите предизвикателства пред детето. Важно е като родители да поговорим с него и да му помогнем да разбере, че от другата страна също стои човек и въпреки че не го виждаме, той/тя има чувства и желания, точно като нас. Общуването в интернет е предизвикателство, но е истински важно за детето да намира там приятели, да се изразява свободно и да изгражда позитивен образ за себе си и другите.
Да създава свое съдържание
Днес детето е не само ползвател, но и активен създател на дигиталното пространство. То не бива да се ограничава до ролята на потребител на услугите в интернет, напротив – трябва да знае и да може да изразява себе си и интересите си в мрежата, да създава света около себе си и по този начин да пораства.
Да бъде в безопасност
Въпреки че е изкушаващо да наложим правилото „Не говори с непознати“ и да се успокоим, че детето ни е в безопасност, трябва да знаем, че това невинаги е най-правилният подход. За да бъдем по-уверени и спокойни, че детето ни е в безопасност в интернет, трябва да обърнем внимание на нещата които то може – да пази личните си данни; да не се доверява на всяка информация в мрежата, да не общува с непознати или ако реши да го направи, да бъде предпазливо и да не споделя твърде лична информация; да знае какво да направи, ако нещо се обърка, докато сърфира в мрежата (Българската линия за онлайн безопасност (БЛОБ) винаги е насреща за съвет и подкрепа).
Да решава проблеми
За никого не е тайна, че опитът, който имаме, играе ключова роля за начина, по който се справяме с проблемите. Интернет дава прекрасна възможност на децата да се учат да решават поставените им задачи. Един от най-често пренебрегваните ресурси за придобиване на такива умения са игрите и интерактивните конзоли. Те могат да развият у детето умението да погледне даден проблем от различни ъгли и да изпробва различни начини за справяне, да не се предава, когато стане трудно, а да опитва, докато успее.
И не на последно място... дигиталният свят бързо се променя и непрекъснато изисква да учим нови и нови неща, да решаваме по-сложни задачи. Практиката показва, че да държим детето си далече от интернет не намалява, а по-скоро увеличава рисковете за него, когато реши да изследва света онлайн. Заедно можем да научим децата си да бъдат по-добри участници и създатели на дигиталния свят.
Затова, макар понякога да изглежда трудно, като родители имаме отговорността да "проходим" заедно с детето в интернет и да се убедим, че то притежава необходимите умения да се справя само.
Поздрави,
Екипът на Българска линия за онлайн безопасност