Случвало ли ви се е етикетите на храните да са толкова объркващи, че дори да не можете да разберете къде е произведен продуктът?
Всъщност, информацията е в етикета, стига да можем да го разчетем.
Първите цифри на баркода (черните успоредни линийки, които показват цената на касата) показват страната производител.
Например, баркод с начални цифри 380 показва, че е произведено в България, а 690-в Китай.
Ето и цифрите на най-често срещаните страни производителки:
От 00 до 09 – САЩ и Канада
От 30 до 37 – Франция
49 – Япония
50 – Англия
54 – Белгия и Люксембург
57 – Дания
64 - Финландия
70 – Норвегия
76 – Швейцария
От 80 до 83 - Италия
84 - Испания
87 - Холандия
90-91 – Австрия
380 – България
383 – Словения
385 – Хърватска
400-440 – Германия
460-469 – Русия
471 – Тайван
489 – Хонконг
520 – Гърция Никарагуа, Коста Рика, Панама
529 – Кипър
535 – Малта
560 – Португалия
590 – Полша
599 – Унгария
600-601 – ЮАР
619 – Тунис
690 – Китай
729 – Израел
От 740 до 745 – Гватемала, Салвадор, Хондурас
750 – Мексико
770 – Колумбия
773 - Уругвай
775 - Перу
779 - Аржентина
780 - Чили
789 - Бразилия
850 - Куба
869 - Турция
885 - Тайланд
888 - Сингапур
Етикетите са изпъстрени и с наименования, които почти нищо не ни говорят. Ето и най-често срещаните съставки по етикетите на хранителните продукти и тяхното значение:
Натриев глутамат
Най-масово използваният вкусов подобрител в света. Със закон е забранена употребата му в бебешки и детски храни, но щедро се влага в сладкарски изделия (кексове, кроасани, сладкиши) в чипса, ядки, полуфабрикати. Натриевият глутамат е особено любима подправка на китайците, те го използват почти във всяко ястие. Доста специалисти смятат, че вреди на здравето и като доказателство сочат "синдрома на китайския ресторант". Сигурно ви се е случвало да чувствате стомашен дискомфорт след посещение на този род заведения.
Хидрогенизирани мазнини
Означава, че течните растителни мазнини са превърнати в твърди. Това става като към слънчогледовото олио (най-често) се прибавят водородни атоми, които втвърдяват течностите в специална апаратура под високо налягане. Така те придават приятен вкус и кремообразна консистенция на храните, топят се при висока температура, удължават срока на годност на продукта. Типичен пример е маргаринът. Но в процеса на хидрогенизация се образуват транс мазнини, които са вредни, особено за сърдечно-съдовата система. Те имат свойството да увеличават нивата на "лошия" холестерол и да намаляват "добрия", което води до отлагане на мастни плаки по кръвоносните съдове. Затова препоръката е на децата и дори на диабетиците да се дава масло, а не маргарин. Разбира се, в разумни количества.
Хидроизолирани растителни протеини
Това са протеини, извлечени от соя, царевица и пшеница, които по химичен път са разпаднати до аминокиселини. Използват се, за да подсилят и подобрят вкуса на хранителните продукти, както и хранителната им стойност. Смята се, че са безвредни, с изключение на свободните глутамати, които при свързването си с натрия от солта образуват мононатриев глутамат (Е621) и има нежелателни ефекти върху човешкия организъм.
Суроватка
Това е отпаден продукт, получен при производството на сирене и има много ценни качества. Съдържа протеини, микроелементи и витамини, които влияят добре както на растежа на детския организъм, така и на имунната система. Често в хранителната промишленост се използва суроватъчен протеин, извлечен от суроватката, който има висока биологична стойност. Не забравяйте, че в суроватката има лактоза, а някои деца са алергични към нея.
Модифицирано нишесте (скорбяла)
Не трябва да се бърка с генно модифицирано нишесте, при което се прави генетична промяна в ДНК-то на самото растение, от което се извлича нишестето. Модифицираното нишесте е обикновено нишесте, което се обработва с различни вещества, за да се променят неговите качества –устойчивост към висока температура, замразяване, киселинност, да може да се разтваря в студена вода и да се подобри желирането му. Използва се като втвърдител, стабилизатор и емулгатор.
Яйчен прах
Използва се под формата на сушен яйчен меланж (белтък и жълтък) и поотделно като сушен жълтък и белтък. Получават се при дехидратиране (премахване на водата) на яйцата. Полученият продукт има значително по-дълга трайност от пресните яйца.
Високофруктозен царевичен сироп
Използва се най-вече в сладкарската промишленост и в безалкохолните напитки. Високата му калоричност го прави опасен за затлъстяване и диабет. Съдържа основно фруктоза и по-малко глюкоза. Но не бъркайте фруктозата с тази в плодовете. Там тя е свързана с витамини и фибри, които я правят полезна за консумация. Усвоява се много бързо и лесно от организма.
Лецитин
Лецитинът подобрява структурата на хранителния продукт като емулгатор - подпомага по-доброто свързване на отделните съставки, привидно несъвместими, например олио и вода. Извлича се предимно от соята.