Сигурно всеки от вас си е задавал поне веднъж въпроса дали мобилните устройства (телефон, таблет или лаптоп) имат място в раницата за училище на вашето дете.
Разбира се, всяко училище има своя политика доколко и как да допуска технологиите в клас. Това обаче, едва ли ви улеснява особено предвид, че детето ви вече е притежател на мобилно устройство и като такъв изпитва нужда да го носи със себе си и в училище. За да ви помогнем в намирането на вашия подход за справяне с дилемата – “да разреша” или “да забраня”, ви предлагамe няколко теми за размисъл:
Всички знаем, че мобилните устройства с достъп до интернет в раницата на детето могат да са източник на проблеми, но също така крият и много възможности.
Затова ви съветвам първо да се погрижите за настройките на сигурността, като ограничите достъпа до сайтове с вредно за деца съдържание. Програмите за родителски контрол са подходящо решение за деца в предучилищна възраст и от начален курс, тъй като те често попадат на такова съдържание неволно. При по-големите използвайте по-либералния подход на договарянето на правила. Поговорете за сайтовете, които посещават и се запознайте с настройките на сигурността на профилите им в социалните мрежи. Повече за правилата за безопасност можете да прочете ТУК.
Разговаряйте с класния ръководител и се информирайте за правилата за ползване на мобилни технологии в клас. Предложете изработване на правила на класа за използването на телефони и таблети в клас. Така всички деца ще са спокойни, тъй като ще имат яснота какво да правят с устройствата, когато са в училище и ще следят за спазването им от другите деца.
Всяко дете се чувства гордо от притежанието на нещо модерно, но е важно да осъзнава добре, че за него то носи отговорност. В училище децата оставят устройствата в чантите и на чиновете си, което крие риск от падане, настъпване и счупване, а понякога от загуба или кражба. Поговорете с детето за това как да се грижи за своето устройство. Изберете подходящо калъфче или поставка. Потърсете добро място за поставяне на устройството в училище – шкаф, на бюрото на учителя или в защитен калъф в раницата. Обяснете на детето, че то е отговорно да пази устройството си и да се грижи да е на защитено място.
Насочете детето към сайтове с полезна информация, които може да използва с разрешение на учителя в клас. В интернет има безброй енциклопедии, интерактивни уроци и образователни игри. Насърчавайте използването им, като направите първите стъпки заедно. Прекарайте няколко часа с детето във виртуална класна стая или “разлиствайки” интерактивна енциклопедия. Поиграйте на забавна образователна игра. Учебните материали в интернет са богати на визуално съдържание, което допълва теоретичната информация в учебниците на хартия, които се използват в клас.
Технологиите имат огромен потенциал да подпомагат децата в ученето и дори израстването им, но трябва да бъдат правилно дозирани и добре подбрани, а това не може да стане без участието на възрастните – родители и учители. Дали не е време училището да стане по-отворено към технологиите?
Екипът на Асоциация Родители