Да се преборим с хремата за един ден звучи почти като научна фантастика. Не така мисли специалистът по оториноларингология от Русия, д-р Галина Тарасова.
Тя предлага няколко елементарни трика, с които гарантира бързо отърваване от течащия нос.
Всъщност нашите баби отдавна са запознати с тези методи, но друго си е да го каже специалист. И тъй като методите са напълно безопасни, даже приятни, нищо не ви пречи да опитате.
Важното е да се започне още при първите симптоми, на другия ден вече е късно.
Веднага щом започне да кихате и носът ви потече, потопете краката в топла вода с лъжица сол и постепенно доливайте гореща колкото издържите. Постойте десетина минути, докато кожата порозовее и се образуват „чорапки”. При децата внимавайте да не ги изгорите.
Втората стъпка е масажът. Подсушете краката, завийте ги в кърпа да си „починат”. През това време започнете масаж на ръцете, като се започне от върха на палците, останалите пръсти и после цялата длан.
След това следва масаж на стъпалата, като отново се започне от палците, пръстите и цялото стъпало. После се прехвърлете на задната част на шията и раменете, не натискайте много, не трябва да се изпитва силна болка.
Масажът завършва с нежно разтриване на ушната мида, особено тази част, която е в началото на ушния канал.
Следва процедура с кромид лук, който е богат на фитонциди, борещи се успешно с микробите. Нарежете на ситно лук, сложете го в марля и го поставете в ушите.
Летливите вещества проникват в носоглътката. Малко щипе, затова при деца може да нарежете повечко лук и да го оставите близо до главата на детето, за да диша изпаренията, докато спи.
Четвъртата стъпка е отново загряване – на краката и гърба. Използвайте електрическа възглавница, грейка или просто бутилка с топла вода.
Следва промивка на носа. Най-добре използвайте физиологичен разтвор от аптеката, домашно приготвеният не е подходящ при деца.
Няколко пъти излейте в носа по един капкомер, за да се промие от микробите не само носът, но и гърлото.
Ако това е неприятно за детето, използвайте спрей с морска вода от аптеката. Особено полезни и щадящи (не пресушават лигавицата) са промивките със сребърна вода.
Пийте много течности – топъл чай от лайка, шипка, липа, джинджифил, черен и зелен чай. Яжте лук и чесън, наблегнете на витаминозните сезонни плодове – цитруси, ябълки, киви, нар. Лютата чушка помага на възрастните както при хрема, така и при кашлица.