Хората винаги са се страхували от болести и са се опитвали да се предпазят от тях. Трябва да се замислим, обаче, дали не прекаляваме с превенцията.
Според учени от САЩ родителите не трябва да отглeждат децата си в стерилна среда, а трябва от време на време да им позволяват да си поиграят на воля на улицата или дори в калта.
Редица изследвания показват, че микробите и мръсотията не винаги крият в себе си заплаха от болести, даже напротив – помагат за изграждането на здрав имунитет срещу такива.
Някои хипотези твърдят, че астмата, екземите, сенната хрема и дори диабетът могат да се причинят от това, че децата са израснали в прекалено чиста среда и не са се докосвали до кал и животни.
Без излагане на микроби в началото на живота имунната система не може да изгради реакция срещу ежедневните нашественици като прах и цветен прашец. Това може да доведе до развитието на различни алергии и заболявания в по-късен етап на живота.
Когато болестите са вече факт, хората прибягват до антибиотици, които също оказват своя негативен ефект върху тялото.
Изследователи от медицинското училище към "Харвард“ са правили тестове с мишки, отглеждани в напълно стерилна среда. Те са развили постепенно астма и колит. След връщането им обратно в нормална среда имунната система на гризачите не станала по-устойчива.
Доктор Ричард Блумбърг споделил, че резултатите показват колко важни са микробите в първите години от живота на човек.
Греъм Рок – професор по микробиология към университетския колеж в Лондон споделя, че в момента се работи върху проучване на бактериите, които причиняват различни болести, с надеждата да се открият по-добри ваксини и лекарства. Той съветва родителите да спазват златната среда по отношение на хигиената и да не изпадат в крайности.