Когато бяхме студенти, един професор ни демонстрира нагледно силата на внушението върху оздравителния процес.
В клиниката лежеше пациент с много високо кръвно налягане, 200/120, никакво лечение не му помагаше. Тогава професорът му обясни, че тъй като е специален случай, за него от Япония ще бъде доставено най-новото и ефикасно лекарство за кръвно, което е много скъпо, с разрешение на министерството, ползват го само големците и т.н.
Надъхaн, пациентът с нетърпение очакваше заветния ден.
Донесоха “лекарството” и всички се събрахме да видим чудото, а във вените на човека потече една ампула - физиологичен разтвор (вода с 0.9% сол).
Само след минути цифрите на монитора започнаха постепенно да падат и кръвното се нормализира, защото човекът беше убеден, че получава най-доброто лечение. Това се нарича плацебо ефект.
Тоест, всяка медицински неефективна интервенция, като ампула без лекарство в нея, хапче (от захар или витамин, например), операция, психотерапия, за които пациентът вярва, че ще му помогнат, имат въображаем и действителен ефект върху здравето. На пръв поглед звучи като измама, но защо не, ако човек се чувства добре?
Според проучване, 97% от личните лекари в Англия понякога са прилагали такова лечение, за да са по-сигурни пациентите, или защото последните настояват за лечение, което не е необходимо. Класика в жанра са антибиотиците при вирусни болести – те не действат, но човек е спокоен, че се “лекува”.
Обясненията за плацебо ефекта са, че при положителни очаквания в мозъка се синтезират вещества, които играят роля на естествени аналгетици и оплакванията намаляват. Но плацебо ефектът може да е както положителен, така и отрицателен.
Ако не вярваме, че дадено лекарство ще ни помогне, то наистина няма да има ефект. Или ако прочетете страничните действия на медикамент, които са няколко страници в листовките, то наистина може да ги получите.
Затова четете листовките, запознайте се с действието на лекарството и с дозата, но когато стигнете до нежелателните действия, спрете. Ако има такива, ще ги усетите и без да ги “викате”. Освен това, трябва да се знае, че производителят е длъжен да ги спомене, дори те да са едно на 100 000.
Използвайте положителния ефект на плацебо върху себе си и вашите близки. Най-податливи на внушение са децата. Винаги, когато им давате лекарства, ги убедете, че това е вълшебно хапче или сиропче, от които те ще се почувстват много по-добре.
Ако оплакванията не са драстични и не изискват спешна лекарска намеса, използвайте “празно” хапче. Например, когато детето се оплаква от болки в корема без видимо да страда (често просто търсят внимание), дайте нещо невинно, например таблетка витамин С, и му обяснете, че веднага ще му олекне.
При всички оплаквания добра работа вършат хомеопатичните лекарства. При тях няма опасност от предозиране или алергии, а болните са спокойни, че се лекуват.
Цената на лекарството също може да има положителен плацебо ефект. Ефектът на плацебо се корени в очакванията, а нашите очаквания са, че по-скъпото лекарство е по-добро. На практика не винаги това е така, но на близкия може да се каже, че лекарството му е скъпо и ефикасно.
Доверието е прекрасен плацебо ефект. Ако имате лекар, на който вярвате безрезервно, то всяко негово лечение ще има ефект. Силата на внушението и на самовнушението е огромна и е позната от векове.
Ако отворите книгите на народния лечител Петър Димков, ще видите, че при всяко заболяване първата точка от плана на лечение е сутрин, като си отворите очите, да си кажете: “Днес се чувствам по-добре!”. Чак след това идва ред на останалите методи на лечение.