Ползите от детските градини и ясли за безспорни – родителите могат да работят, а децата придобиват знания, умения и дисциплина, постижими само в детския колектив.
Негативите също са ясни - малчуганите боледуват повече. Но децата са различни, едни свикват без проблем още от малки и с удоволствие посещават градината, за други тя е затвор, в който трудно се приспособяват. Кога се появяват проблемите?
Ако детето е силно привързано към майка си и е стеснително, раздялата с нея се изживява мъчително. "Мамините" и много малките деца обикновено не умеят да се самообслужват и това още повече усложнява положението.
Ако сте в тази категория, не бързайте с яслата, първо научете детето да дружи с връстниците си и с други хора, да се научи да се грижи за себе си. За да е спокойно, стеснителното дете трябва да разбере, че и други хора, освен майка му, го обичат и могат да се грижат за него. Оставяйте детето за няколко часа, а после и с приспиване при други хора, например при баба и дядо.
Стимулирайте го да си играе със съседските деца, ходете заедно на гости, на детски партита, на забавления и изобщо на места, където има хора. Самотните занимания ще изострят още повече неговата чувствителност. Затова не прекалявайте с гледането на телевизия и компютърните игри, така то ще става още по-несамостоятелно.
Такова дете предварително трябва да се запознае с новата обстановка. Още преди постъпването, ходете до детската градина, за да я опознае, играйте си в двора, говорете за децата и забавленията, които му предстоят. Когато постъпи, то ще се чувства по-спокойно на познато място.
Оставането цял ден в новата обстановка в началото е твърде голямо натоварване за стеснителното дете. Нека това става постепенно, първите дни за няколко часа, после до обяд, и чак като посвикне – цял ден.
Другата проблемна група са често боледуващите деца. Ако детето боледува много още преди да е постъпило в яслата, какво ще очакваме, когато попадне след 20-30 малчугани, част от които подсмърчащи и кашлящи?
Трябва да се знае, че колкото и да е стриктен персоналът, винаги се допускат и болни деца, било по настояване на родителите, било поради не добре изявени симптоми на болестта. Вярно е, че болестите в детската възраст "тренират" имунната система, но ако детето страда от хронични заболявания като алергии, астма, диабет и др., болестите влошават още повече положението.
Освен това тези деца са и по податливи на инфекции. Ако детето ви е алергично, с хронично заболяване или често боледува, по-добре прескочете детската ясла и го дайте направо в детска градина. С всяка изминала година имунната му система ще укрепва и то ще се справя по-добре с инфекциите когато поотрасне.
През това време се опитайте да го закалите, дайте имуномодулатор по препоръка на лекаря, хранете го здравословно с много плодове и зеленчуци. Ако детето има здравословни проблеми, то не е за обикновена детска градина.
Има специализирани такива за деца с нарушен говор (логопедични детски градини), за деца с намален слух, санаториални детски градини. Добра алтернатива за често боледуващите деца са и частните градини, групите в тях са със значително по-малко деца, а оттам и вероятността за разболяване намалява.
Ако детето ви се отглежда в прекалено стерилна среда (постоянно изваряване, гладене, нищо да не пипа), също ще е от тези, за които градината ще е мъка. "Стерилното" дете изведнъж попада в нещо като джунгла в детската градина – много деца, вируси, бактерии, прах срещу които то няма никаква защита.
Имунната му система не е свикнала на такова натоварване и болестите започват. Между другото, една от теориите за бума на алергичните заболявания, освен влошената околна среда, е и прекалената стерилност на отглеждане на децата. Затова се отнасяйте към детето като към нормален член на семейството, а не като към извънземно.