„За да отгледаш дете, е нужно цяло село“ е африканска поговорка, която ни предлага друга гледна точка за семейството, родителството и грижата за деца като поставя акцент върху отговорността не само на родителите, а и на цялото общество. Тази перспектива поставя семейството в контекста на взаимодействие с други семейства – в контекста на общността.
Съзнателно или не, през целия си живот всички се стремим да се приобщим към определена група. Чувството за принадлежност към дадена общност провокира желание за личен принос и ангажиране със значими дейности, което повишава и общото благополучие.
Познанството между участниците ражда доверие, доверието – загриженост, а загрижеността между членовете на „селото“ ги подтиква да търсят и създават свои пътища за справяне с житейските трудности на цялата група или на уязвими нейни членове.
Всеки участник има свое собствено място в общността и свой принос. Мъжете, и в частност бащите, имат своя специфична роля, особено когато говорим за силно феминизирани пространства, каквото е училището, например.
В България днес по официални данни жените са 82% от педагогическия персонал в училище и то без да включваме възпитателите. В такива общности, където основен модел е „женският“, присъствието на мъже е особено важно за пълноценното развитие на децата.
Изключително важно е повече важни за децата мъже да участват активно в училище, в детската градина и др., за да балансират средата, да помогнат на децата да изградят добра самооценка и здрави връзки с другите и света.
Една от основните дейности на Национална кампания „Да бъдеш баща“ е именно това – да работи в подкрепа на училищната общност за осигуряване на повече време и пространство, където татковците да прекарват време с децата, да преживяват хубави моменти заедно.
Затова, станалата вече традиционна „Седмица на бащата“ – втората седмица на месец ноември, е прекрасна възможност, която все повече училища, детски градини и организации използват, за да може важните за децата мъже да участват активно в тази част от живота на децата и в партньорство с учителите да подкрепят пълноценното им израстване.
Тази година отново много организации от цялата страна ще предоставят възможност, организирайки най-различни събития специално за татковците, за да може всички деца в общността да имат възможност да растат в здравословна социална среда.
Повече за инициативата „Седмица на бащата“ може да научите на сайта на кампания „Да бъдеш баща“ ТУК.
Автор: Евелина Лафчийска
Психолог към Асоциация Родители, част от Национална кампания „Да бъдеш баща“
Още по темата: