Аз лично, предполагам и вие, светкавично бързо подозирам в скучност всеки текст, започващ със "знаете ли, че еди-колко си процента...".
Обаче сега е различно.
Знаете ли, че 6 от 7 родители не са доволни от влиянието си върху училищния живот; 75% от родителите не са разговаряли никога с директора на училището на детето си; 3/4 от родителите искат да получават писмена информация как да помагат на децата си вкъщи и че над 85% от родителите не проявяват собствена инициатива да повлияят върху училищния живот?
Оказа се, че без да ви занимая с тези факти (статистика от "Проучване на родителското участие в училищния живот в България" от изследователския доклад на Институт "Отворено общество"), няма как по-убедително да докажа колко навреме и намясто се появи "Добре дошли в училище, родители" – наръчник за родители на първокласници.
Наръчникът представлява мъничка книжка, но голяма сигурна стъпка към всеобщото желание "нещата да се променят", плод на труда на хора, които работят в посоката "нещо да се промени".
Това цветно и полезно издание побира в себе си обобщения опит на авторите, екипа на Асоциация "Родители", от преживяното в сложните взаимоотношения на семейството и училището.
На вчерашното представяне на наръчника, Цвета Брестничка, част от екипа на Асоциацията, отбеляза, че той не е "рецептурник за добри отношения". Съдържанието на книжката доказва това, тя е съветник, помощник, водач, общуващ с родителя с добронамерен и приятелски тон.
Наръчникът е мястото, където можете да прочетете полезна и практична информация за храненето и дневния режим на децата, за мобилните телефони, безопасната употреба на интернет, джобните пари, как да се разговаря с учителите и класния ръководител и други.
Книжката провокира да общуваме. Тя е стъпка в борбата с липсата на комуникация, борбата с пестеливостта и предпазливостта ни по отношение на това да питаме, да говорим, да споделяме, да търсим обратна връзка от и за децата си.
През тази (четвърта поред) година на издаване "Добре дошли в училище, родители" всички родители ще получат наръчника от класния ръководител на своите първолаци.
Инициативата се организира от Асоциация "Родители" с подкрепата на Министерството на образованието и Столична община.
Прочетете, споделете, говорете. За децата си. С децата си.