Според учени на университета в Минесота бебетата се раждат с един килограм по-тежки и четири сантиметра по-дълги в сравнение с децата, родени само преди няколко десетилетия. Освен това експертите са на мнение, че показателите за ръст и тегло са се увеличили и при майките.
Проучването е било публикувано в американското издание The Journal of Pediatrics и се позовава на данни преди 1929-та, показващи, че повечето деца, появили се на бял свят преди тази година, са доста по-дребни от хлапетата, които са родени след 1970-та.
"Ако едно бебе е било смятано за едро през 30-те години на миналия век, то в днешно време, неговите размери биха били съвсем нормални", допълва Елън Демерат, един от професорите на университета в Минесота.
Тя разкрива още, че до една годинка ръстовите и телесни параметри на бебетата, независимо кога са родени, се уеднаквяват, което се дължи на по-бързото порастване на тези мъници, които са били с по-малки килограми и дължина при раждането.
В хода на изследването били наблюдавани 620 бебета до 3-годишна възраст от различни прослойки на обществото.
Майките също са увеличили телесния си индекс, ставайки по-тежки с течение на годините. Така например между 1930-та и 1949-та само 18% от жените, дали живот, са били пълни, докато в периода от 1990-та до 2008-ма този процент е скочил до 48.