Симптомите на аутизма при някои от децата диагностицирани като малки, изчезват с възрастта.
Това съобщиха учени от САЩ, цитирани от БГНЕС.
"Въпреки че аутизмът обикновено трае цял живот, това откритие ни кара да мислим, че синдромът може да има твърде различна еволюция", казва д-р Томас Инсел, директор на Американския институт за психично здраве, който финансира изследването.
Проучването е проведено от д-р Дебора Файн от Университета на Кънектикът с 34 участници между 18 и 21 годишна възраст, диагностицирани с аутизъм в началото на живота си и които с израстването си живеят съвсем нормално.
Тези млади хора не са имали вече проблемите с речта, комуникацията, разпознаването на лица или със социализацията, които характеризират аутизма.
Изследването е публикувано в списание "Child Psychology and Psychiatry".
То се е насочило към това дали първата диагноза аутизъм е съвсем точна и дали тези млади хора наистина са извървели пътя към "нормалността".
"Отговорът е положителен и в двата случая", отбеляза д-р Инсел.
Резултатите от това проучване ни карат да мислим, че проблемите на социализацията на тези деца са били по-леки, но пък са имали проблеми, като трудна комуникация и повтарящи се движения, както при другите аутисти.
За психологическата оценка на 34-мата обект на изследването, изследователите са използвали когнитивни тестове и стандартни наблюдения и въпросници за техните родители.
За да влязат в изследването, изискването е било те да учат в нормалните училищни класове или в университета и да не получават специално внимание като аутисти.
Това проучване не е в състояние да определи съотношението на децата, диагностицирани с аутизъм, които в крайна сметка не показват симптомите.
"Всички деца с аутизъм са в състояние да напредват с интензивна терапия, но при сегашното състояние на нашите познания повечето не успяват да облекчат симптомите", отбелязва д-р Файн, която се надява, че по-нататъшното изследване ще помогне за по-добро разбиране на тези механизми.