Помислете добре преди да осъдите постъпката на вашето дете, когато не поздравява съучениците си или съседите. Защото проблемът може би не се крие в неговата неучтивост, а в това, че е срамежливо.
Такива резултати показва изследване, направено от Националният институт за психично здраве със седалище в щата Мериленд. Проучването е проследило поведението на 10 хил. тийнейджъри, като голяма част от тях са посочили, че не поздравяват околните, защото изпитват чувство на срам.
''Срамежливостта е съвсем нормална част от темперамента на човек и както при някои деца общуването и по-бързото падане на задръжки са съвсем естествен процес, то други са по-притеснителни, в което няма нищо лошо. На тях им трябва повече време да свикнат с новите хора'', споделя д-р Катлийн Мерикангас, която работи към Националния институт за психично здраве.
Ако обаче вашият син или дъщеря е прекалено срамежлив, ще трябва да го наблюдавате по-внимателно, тъй като 1 на всеки 10 деца с такъв тип характер могат да развият фобия от общуването. Не насилвайте нещата, защото често по-срамежливите деца с течение на времето започват все по-бързо да се отпускат в компанията на други хора.
''Когато бях ученичка моите преподаватели непрекъснато се притесняваха повече за моя срамежлив нрав от мен самата. А тази тяхна тревожност ми се струваше странна, защото аз се чувствах много щастлива в компанията на малката група от мои приятели'', заключва д-р Мерикангас.