Есента е пъстроцветна и прекрасна и вдъхновява за много игри и творчество.
В хубавите дни излизайте на разходка навън и събирайте съкровища. Листа, клонки, кестени, жълъди, шипки - всички те могат да се претворят в забавни игри, от които детето много да учи.
Есенни мисии
Самото търсене на материалите може да е забавна игра. Направете предварително картончета с мисии. Детето трябва да ги тегли едно по едно и да ги изпълнява. Мисиите може да са: намери една торба кестени; събери 5 червени/ жълти/зелени/кафяви листа; подскачай като зайче/ снимай къщичка за птички и т.н. Съобразете мисиите с възрастта и интересите на детето създайте възможности да учи повече за разнообразието на природата в този сезон.
Есенен хербарий
Приложете есенни цветя и всякакви други растения, които са впечатлили детето. Към хербария добавете и снимки от разходките навън. За да оформите хербария Ви трябват – листове, папка, в която да ги сложите, лепило или тиксо и дебели книги или други тежести, за да притиснете приложените растения. Съхненето продължава около седмица, но резултатът е забележителен.
Апликации от есенни листа
С малко фантазия листата може да се превърнат в слон, жираф, мечка, зайче и какво ли още не. Осигурете хартия, лепило и ножица и оставете детето да твори.
На страниците на „Детето играе“ може да видите много идеи за апликации и още игри за деца във възрастовата група 0-5 години.
Мозайка
Използвайте кестените, шипките , жълъдите и черупките от орехите, за да направите мозайка. Стимулирайте детето да си представи какво иска да изобрази, преди да започне да работи.
Принт от листа
С боички оцветете листата, а след това отпечатайте върху хартия. Получават се интересни пъстри принтове, които от своя страна може да се оформят в различни пана и картини.
Макет на есенна гора
Дайте на детето бързосъхнеща глина/ пластилин/ тесто за игра, боички и всякакви природни материали, които ви се намират под ръка. Идеята е да направи макет на есенна гора.
Икебана
Направете си есенна икебана. Това е древно японско изкуство, с което може да се възпитава вкус и отношение към живота.
При икебаната композицията се оформя само с най-необходимото, търси се деликатността, простотата, а растенията се оформят в 3 основни линии: небе, земя и човек. По време на изработването не се говори, за да може човек да се съсредоточи върху духовния аспект на изкуството, да наблюдава природата и да се наслади на неща, които иначе пропуска. Икебаната учи на търпение, да ценим красивото, как да общуваме с природата, как да релаксираме.
Прочетете още:
Игри за децата, когато сме вкъщи
Важните уроци за деца, но не училищните
Как да развием езиковите умения на детето
Как да помогна на детето ми да се справи с разочарованието?
Да помогнем на децата да разберат времето
Как да възпитаме децата, за да имат самочувствие