Западната "мода" да не се дава вода на бебетата постепенно завладя и нашите географски ширини. Само дето забравяме, че има един важен показател от какво се нуждае детето и това не е Интернет, а вроденият инстинкт.
Как да разберем дали бебето се нуждае от вода, ако не му я предложим? Не рискувайте здравето на детето си със съвети от д-р Гугъл, давайте на бебето си вода без захар, ако пие, много добре ще му се отрази в жегите.
Ако категорично откаже, не се стряскайте, явно малкото си поема необходимата вода от кърмата. Половината от бебетата отказват бистрата течност за сметка на кърмата и се развиват отлично. А и насила няма как да ги наливаме с вода.
Независимо от решението на детето, две са ситуациите, когато трябва да настояваме за повече вода. Това са горещото време и когато малкото е болно и има висока температура.
И в двата случая през детската кожа се отделя много вода и детето може да се обезводни, дори без да има повръщане или разстройство. При децата обезводняването настъпва много по-бързо, отколкото при възрастните: малките имат повишена обмяна на веществата, а кожата им е с относително по-голяма площ. Ако детето ви не е фен на водата, давайте чай или сок.
Другият въпрос е каква вода трябва да пият децата. Минералната вода не е подходяща за бебетата и малките деца, съдържа твърде много соли. Дадена инцидентно, например при разходка, няма да навреди.
По-големите деца и възрастните трябва да пият минерална вода разумно, например да се сменят различните видове трапезна вода на всеки две-три седмици и да се редуват с чешмяна или изворна вода.
Ако производителите са добросъвестни и спазват съответните стандарти, най-полезна за малките е изворната бутилирана вода, специално обозначена, че става за бебетата (обикновено с розов етикет).
Добре е да се консумира от прясно отворена бутилка, да не се използва на другия ден. Все повече специалисти смятат, че най-безвредна е чешмяната вода. Особено в райони, за които се знае, че е с добри качества.
Застраховането обаче е задължително, когато вкъщи имаме малки деца. При новородените чешмяната вода задължително трябва да се преварява и то най-малко 15 минути, особено през лятото, когато бактериите се размножават с бясна скорост.
Ако решите да използвате чешмяна вода за по-големите деца, снабдете се с филтрираща кана (струва около 40 лв), филтърът премахва замърсителите, хлорната вар и бактериите.
Отговорът на въпроса колко вода трябва да пият децата е ясен: колкото искат. Ориентировъчeн минимум е 30 мл. за килограм тегло. Тоест едно десеткилограмово дете трябва да приема поне 300мл. вода, а в жегите доста повече.
Но да не забравяме, че често така се улисват в игрите, че направо забравят да пият вода. Затова видите ли, че малкото е зачервило устни и бузки, подкането го да си пийне вода.
Ако обаче детето ви пие огромни количества вода, например 3-4 литра на денонощие, консултирайте се с лекар и направете необходимите изследвания.