Максимата „здрав дух в здраво тяло“ никак не е без основание. Не можем да развиваме мозъка, докато сме оставили мускулите да атрофират и ново американско изследване за пореден път го доказва.
Оказва се, че децата, които спортуват активно, развиват мозъчния си капацитет и интелектуалността по-бързо, отколкото малчуганите, водещи заседнал начин на живот.
Нервните влакна на занимаващите се със спорт подрастващи предават по-бързо сигналите между различните части на мозъка.
Прочуването на д-р Лаура Чадок–Хейман и колегите ѝ от университета в Илиноис установило, че децата с по-високи нива на аеробна физическа активност имат по-голям мозъчен капацитет и по-добра памет, както и че имат по-висок процент бяло мозъчно вещество.
То съдържа аксони на невроните, които са групирани във възходящи пътища – свързват по долни отдели от гръбначния мозък с по високи от гръбначния и главния мозък, и низходящи пътища, свързващи по-горни отдели от главния или гръбначния мозък с по-долни.
Бялото мозъчно вещество се намира по повърхността на продълговатия мозък, моста, средния и междинния мозък, при крайния и малкия във вътрешността.
То образува центровете на някои важни дейности на организма като център на дишането, на кръвообращението, на слюноотделянето и други.
Други изследвания са показали, че спортът влияе благоприятно върху бялото вещество и при възрастните хора.
На екипа учени от Илиноис им предстоят още пет години проучвания за това по какви начини физическото натоварване се отразява върху мозъка и когнитивните способности както при малките, така и при големите.
Досегашните им резултати обаче се явяват като поредното доказателство за това, че активният начин на живот и спортът могат да бъдат само от полза за човек.