Вашето безценно съкровище реве непрекъснато ден и нощ? Добре дошли в отбора на недоспалите, изнервени, изнемогващи родители. които постоянно следват безброй съвети от съчувстващи приятели и лекари, но почти винаги без успех.
Преди десетина години американския педиатър Харви Карп предложи коренно различен метод за успокоение на бебета, безотказен според него. Той се състои в това - да залъжем бебето, че е още в матката, за да е спокойно.
Девет месеца бебето е било в коренно различни условия, за разлика от след раждането. То е било на тясно, на шумно място, хранело се е непрекъснато, а не на интервали, постоянно се е клатело от движенията на майката. Първите три месеца бебето постепенно се адаптира и в някои отношения то е по-скоро зародиш, отколкото човек. Затова някои родители изпитват гнева на малкото от нехаресващите му условия.
Но защо някои бебета са като ангелчета, а други реват като змейове? Пак според д-р Харп кротките бебета са си изработили система за самоуспокояване, докато "върлите" все още нямат толкова развита нервна система, която да им позволява да се успокояват. Ако бебето ви е кротко, не е необходимо да правите нищо, но ако нямате този късмет, опитайте неговия метод с 5 последователни стъпки.
1. Повиване. В някои култури бебетата почти не плачат, защото са повити и се носят постоянно със слинг. Голямото пространство плаши детето, а като размаха ръце, чувството е че пада и започва да плаче. То е свикнало на тясно. А и кожата е най-големият орган, докосването ѝ действа успокояващо на сетивата. Повиването обгръща тялото на бебето с непрекъсната топла милувка. Но това трябва да стане при спазване правилата на повиване, стегнато в меко одеало с ръце отстрани.
2. Поставяне на бебето странично. Тази поза успокоява детето, защото имитира позата в матката и му пречи да размахва ръце. Не се препоръчва при деца с луксация или дисплазия на тазобедрени стави.
3. Силно шъткане. Докато е било в утробата, бебето е чувало непрекъснато движението на кръвта по артериите, който е като шума от прахосмукачка. Сигурно сте забелязали, че като пуснете сешоара, течаща вода или прахосмукачка, детето изведнъж млъква. Вземете разплаканото повито бебе и силно шъткайте в ухото му докато се успокои, като постепенно намалявате силата на шума. Звукът "ш-ш-ш-ш" е същият като от движението на кръвта, който детето е чувало в матката. Можете също да включете прахосмукачката, а като се успокои детето и заспи, постепенно намалявате степените до спирането ѝ напълно.
4. Люшкане. Няма бебе, което да не се успокоява в кола. Защото люшкането е мощно оръжие срещу плача, то имитира подрусването, което бебето е усещало в матката и се успокоява. Люшкането може да стане по различни начини – на ръце, в слинг или кенгуру, бебешка люлка, хамак, люлеещ се стол, в автомобил, вибрираща седалка.
5. И черешката на тортата – сученето. Бебетата имат силен сукателен рефлекс, те сучат пръстите си още в утробата. Вътре им е лесно, стените на матката държат ръцете близо до лицето. Но като се родят, това не може да стане, трябва да минат три месеца, за да си координират движенията и да захапят палец. Ами помогнете на клетия човек, дайте му биберон-залъгалка. Разбира се, най-вкусна е гърдата, но и майката е човек, не може постоянно да кърми. А детето точно това иска, в утробата се е хранело непрекъснато чрез пъпната връв.
Сигурно тези препоръки ще ви се сторят доста ретроградни и отживелица, и аз четох книгата със смесени чувства. Но когато човек е на зор, опитва всичко. Ако искате да разберете подробно точните техники за успокояване на бебето, книгата "Най-щастливото бебе" на д-р Харви Карп вече е на българския пазар. А който иска да се срещне лично с автора, това може да стане на 01.06. в НДК София.