Направо полудяваме, когато видим детето ни как си гризе ноктите и кожичките до кръв, навива и дърпа косата си или смуче палец, сякаш е бебе. Опитваме какво ли не, обикновено с нулев резултат. Само не си мислете, че детето прави това, за да ви ядоса. То не осъзнава своите действия в тези моменти, този навик го успокоява, връща го в безметежното ранно детство върху майчината гръд.
Не се сърдете на малкото, че не ви слуша, на него му е толкова трудно да се откаже от вредния навик, колкото на пушачът да остави цигарите или дебелият човек да ограничи храната. Някои психолози смятат, че това е автоагресия. Има деца, които се чувстват притеснени от прекалените изисквания на родителите си или учителите и насочват породената от това агресия не срещу външния свят, а реагират срещу себе си.
За да им помогнете, първо помислете има ли нещо, което тревожи детето. Проблеми в семейството и скандали пред детето, раздяла с любим човек, изисквания, които не отговарят на възможностите на детето, заангажирани и напрегнати родители, които нямат време за децата си, раждане на друго дете, което го детронира, са част от причините за тревога у малките.
Всеки човек инстинктивно прибягва до заместителни мерки за удоволствие и туширане на напрежението. Няма семейство без проблеми, но доста неприятности могат да бъдат спестени на малките. Показвайте на детето, че го уважавате, цените и много го обичате при всички обстоятелства. И не се чувствайте виновни, ако детето си гризе ноктите, например. Вредните навици обикновено започват в някаква ситуация на напрежение, а после си остават само навик, който с времето ще отмине, както отминава манията по биберона и памперсите.
В никакъв случай не се карайте на детето, не му правете постоянно забележки. Така още повече фокусирате вниманието му към проблема. Освен това в определено възраст всяка забрана се приема като предизвикателство и борба за надмощие.
Когато видите, че детето си е захапало пръстите, просто отвлечете вниманието му към нещо интересно, което заангажира ръцете. Създавайте работа на малчугана, накарайте го да нарисува нещо, да сглоби играчка, пъзел, лего, да помогне в домакинството. Добра работа върши играчка със съчма, която се вкарва на определено място, малка топка за мачкане с ръце и най-приятното - компютърните игри. Не го оставяйте да скучае. Безделието поражда всички пороци –и при малки, и при големи.
Опитайте да намажете пръстите с горчив лак (от аптеката) за да му е неприятно, или с нещо цветно (фуксин, гранофурин) уж за дезинфекция, за да се отврати от вида на пръстите.
Поощрението също е добра тактика. Момиченцето ще е доволно, ако му обещаете атрактивен, скъп лак за нокти, но при условие, че пръстите му изглеждат добре.
Ако нищо не помага, а навикът се задълбочава и вреди на здравето, потърсете компетентна помощ от детски психолог.