Не стига, че хъркащият звук е убиец на всяка дрямка, а сега британски учени пък разкриват още една негативна негова страна, свързана със закономерността, че ако детето ни редовно похърква нощем, има сериозна вероятност то да стане агресивно в отношенията си с околните.
За да се убедят в това, група изследователи от Острова анализирали 11 хил. подрастващи в период от шест години. Резултатите ясно показали, че хъркащите малчугани много по-често развиват хиперактивно и склонност към агресия държание, което води и до по-трудно сприятеляване с връстниците им.
''Това е най-силното доказателство до този момент за взаимовръзката на хъркането, апнеята (прекалено дълги паузи при дишане, докато спим) и емоционалните проблеми, които те могат да причинят на хлапетата'', разказва англичанката д-р Карен Бонук, професор по социална медицина.
Тя допълва, че родителите и педиатрите трябва да обръщат по-сериозно внимание на тези състояния, за да се предотвратят по-нататъшни усложнения.
Всяко десето момче и момиче от 6 месечна до 6-годишна възраст хърка, а четири процента от мъниците във Великобритания развиват апнея, като най-честата причина са появяването на въпросните състояния са увеличените сливици.
Експертите разкриват, че децата, които хъркат или страдат от апнея, са почти два пъти по-застрашени от изнервеност и липса на концентрация заради по-малкото количество кислород, което достига до мозъка, докато спят.