Лепенето е много интересна и забавна дейност за децата, освен това дава много възможности за развитие на творчеството и въображението и фината моторика.
За да започнете да играете с лепило, трябва да са изпълнени две важни условия. Първото е детето да може вече уверено да държи молив и да произвежда следи с него по листа- линии, завъртулки, драскулки и др. Другото важно условие е вече да не слага всичко в устата си, за да не реши да опита и лепилото. Все пак използвайте нетоксични лепила, предназначени за деца.
Какви проекти може да създавате с лепило?
Лепене по точки
Това е добър начин да започнете. Нанесете точки от течно лепило по листа и предоставете на детето хартиени фигурки, които то да залепи върху точките.
По подобен начин може да нарисувате с лепилото кръг или квадрат, или пеперуда и да предложите на детето да облепи линията с хартиени късчета, които сте нарязали предварително.
Разказване на истории
Нарисувайте различни фигурки, които да изрежете: мече, цвете, дърво, кораб и т.н. Подавайте фигурите на детето и нека то да ги лепи на листа като нанася лепило по гърба на фигурката.
Насърчете детето да добави каквито иска елементи по картината и да Ви разкаже история, според възможностите си. Задавайте му въпроси, за да го стимулирате да описва.
Колажи
Може да правите и тематични колажи с детето. Примерно да залепите на един лист само картинки на плодове, а на съседен само на зеленчуци. Или пък да налепите героите от любимата приказка. А защо не и една обща картина със снимките на най-близките в обкръжението на детето хора.
На по-големите деца предложете сами да изберат какви картинки в какъв ред да сложат на листа. Това е начин да изразят себе си чрез творчеството.
Апликации
Колкото по-големи са децата и колкото по-опитни стават с лепенето, може да измисляте по-сложни проекти и с по-дребни елементи. Може да налепят храст с много листа и цветове, да декорират плат с по-дребни точки, правоъгълничета и квадратчета, да украсят торта с различни елементи, да направят мозайка от множество разноцветни хартиени квадратчета и т.н.
Освен хартия, нека детето да експериментира и с други материали – трева, листа, сламки, прежда, памук, копчета и т.н.
Идеите са във вашите глави, само трябва да им отворите вратата, за да излязат. На страниците на „Детето играе“ може да намерите още много идеи за игри.
Прочетете още:
Игри за децата, когато сме вкъщи
Важните уроци за деца, но не училищните
Как да развием езиковите умения на детето
Как да помогна на детето ми да се справи с разочарованието?
Да помогнем на децата да разберат времето
Как да възпитаме децата, за да имат самочувствие