През бременността се променя не само тялото. Променя се и настроението, при това с такава скорост, че на човек свят да му се завие.
Разбира се, затова са виновни най-вече хормоните.
По време на бременността основната им роля е да гарантират правилното развитие на плода.
Страничните ефекти обаче превръщат майката в плачещо и смеещо се едновременно същество.
В обичайното си състояние, тялото на жената произвежда хормони в нормални граници, които, макар с противоположно действие, се балансират.
Естрогена например действа по-скоро стимулиращо на организма, прогестерона успива.
Към това добавете пролактин (отпуска), допамин (повишава удоволствието) и кортизол (отделя си при яд): ето това е коктейлът, който ви превръща в емоционално торнадо.
В различен момент от деня нивата на хормоните е различно и затова настроението се променя изключително бързо.
Особено активно тези смени в настроението се случват през първите 12 седмици.
Тогава повечето жени преминават от бурен смях до дълбоко униние и плач в рамките на 8 минути.
През първия триместър изпитанията за бременната са най-много – гаденето, липсата на енергия, засиленото обоняние и хилядите въпроси.
Добрата новина е, че всичко с времето се подобрява.
Рано или късно настъпва втория триместър, в който може да се каже, че жената разцъфтява.
Енергията се възвръща и хормоните като че ли се успокояват...малко. Може да ви се случи да се разплачете от неща, които не сте подозирали, че ще ви разчувстват, като реклама по телевизията и или гълъби, които кълват трохички (примерите са си съвсем истински).
Но не мислете, че само ще леете сълзи. Бурният смях е чест спътник на бременността. Отпускайте се и се радвайте на доброто си настроение, на бебето също му става приятно, че мама се смее.
„Лоша храна, лошо настроение“ е мантра, която трябва да си повтаряте от първия ден. Както и при „нормално“ състояние, т.е небременни, изборът на качествена, истинска храна е най-важен.
Заложете на зеленчуци и плодове, месо, картофи, ориз и риба. Никакви пакетирани храни, мазнини и торти.
Мислете за тях като за „мъртва“ храна, която се лепи директно на дупето и влияе зле на настроението. Не само защото от такава храна се напълнява, а защото не носи необходимите витамини и минерали, с които тялото ни функционира правилно.
Естествено, не само хормоните са виновни за смяната на настроението.
Страхът от неизвестното, безкрайната радост и безкрайното притеснение, надеждите – не можем да виним само хормоните за това.
Единственото решение срещу страха от неизвестното е достатъчната адекватна информация.
Четете, но не само за бременността си, тя се развива и без вашето участие. Четете как се гледат деца, говорете с приятелките си, които вече имат и се подгответе за най-хубавото и вълнуващо приключение в живота – майчинството.
Още за бременните:
Какво да НЕ ядем по време на бременност и с кои храни трябва да внимаваме?
Бременност и киселини в стомаха
Малки тайни за по-лека бременност