В последните години у нас става все по-популярно бъдещата майка да се довери на дула и да роди заедно с нея.
Какво обаче представляват дулите и дали това е някаква нова мода или добре забравено старо?
Самата дума "дула" произлиза от гръцки и в буквален превод означава прислужница, помощница при раждането.
Ролята на такъв тип помощница е била особено важна по времето, когато жените са раждали вкъщи, без квалифицирана медицинска помощ. Знанията си дулите са предавали една на друга, а по нашите земи дулите са били всъщност бабите. Не случайно се празнува Бабинден.
В сегашни дни обаче дулата не бива да се бърка с акушерка.
Тя не е медицинско лице, а доверен човек, който да ви помага по време на раждането като ви разтрива кръста и стъпалата, поднася до устните ви намокрена с вода марля и ви помага да регулирате дишането.
Истинската дула никога няма да взима важни решения вместо вас или да ви съветва за такива. Тя трябва само да улеснява процеса и да намаля стреса, не да решава вместо вас. Вие, партньорът ви и вашият лекар сте хората, които определят какво ще е раждането, ще се ползва ли упойка и ако да - каква ще е тя, както и всичко останало.
Основната задача на дулата е да се сближи с бъдещата майка, да опознае характера й - какво я радва, какво я ядосва и какво безпокой, да узнае как е запланувано раждането и да направи всичко възможно, за да улесни бременността.
Дулата не бива да налага нов начин на живот на бременната, да повлиява на решенията й или да налага своето мнение. Дулата трябва да се превърне в най-добрата приятелка на жената и да изслушва всичките й страхове, очаквания и надежди.
По време на раждането дулата трябва да е плътно до родилката, за да улесни процеса, да й помогне да се справи с болката чрез масажи и да намали стреса като я успокоява.
По време на дълги раждания, дулата е особено полезна, за да дава кураж на изтощената майка и да не допуска всяването на паника.
В никакъв случай не трябва родителите или лекарите да живеят в заблудата, че дула е медицинско лице. Тя е напълно пасивна към процеса на раждане, а вниманието й е съсредоточено само върху майката и начинът, по който може да й се помогне немедицински.
След като бебето вече е на бял свят, работата на дулата продължава още малко. Тя помага на майката да отпочине, да оправи тоалета си в деня на изписването. Освен всичко дула държи връзка с роднините и може да ги осведомява какво се случва в родилната зала, но само ако бременната няма нужда от нея в този момент.
В болниците у нас на присъствието на дула до родилката все още се гледа с недоверие и с чувство на заплаха към лекарите. Добре е, ако сте взели решението да родите с дула, да информирате лекаря си и акушерките каква ще е ролята на вашата помощница и да им обясните, че няма от какво да се притесняват.