Готвенето на пара е изключително полезна и здравословна практика. Най-голямото качество на тази технология е, че при нея храната максимално запазва вкуса, цвета, аромата и формата си, както и хранителните си вещества, което е най-важното.
Ако сте решили да готвите повече ястия на пара, е добре да вземете под внимание следните съвети.
Първо си набавете специален уред. Продават се в магазините за домашни потреби или просто използвайте дълбока тенджера, пълна до 3/4 с вода, върху която се слага метален гевгир, в който поставяме продуктите - зеленчуци и риба.
Ако става въпрос за варива или ориз, то те се поставят в купа, която съдържа 3 части вода и една част ориз, или предварително накисната за няколко часа леща или боб. Тази купа се слага в гевгира. Отгоре е нужен нехерметично затворен капак, за да може да излиза парата.
Този вид готвене е почти толкова здравословен, колкото и предишните два, защото се избягват високите температури, ползването на мазнини и дори на сол, тъй като вкусът и ароматите са много концентрирани и няма нужда от допълнително овкусяване. Има обаче известна загуба на витамини и минерални соли, които изтичат в долния съд.
Противно на общоприетото схващане, водата в тенджерата, в която е изтекла кондензираната пара, преминала през продуктите, леко оцветена и ароматна, не бива да се пие. В действителност, тя съдържа отмити витамини и минерали, но и химически продукти (нитрати, хербициди и др.), които за замърсявали зеленчуците. Затова пък сготвеният на пара зеленчук е по-чист биологично и следователно по-полезен. Месата, готвени на пара са с намалено мастно съдържание, но пък, ако трябва да бъдем честни, не са особено вкусни, за разлика от рибите, зеленчуците, ориза и варивата.
Mожете да обогатите вкуса на храните, като прибавите към водата за парата кубче бульон, ароматни треви и подправки, вино или като ги мариновате предварително
Aко използвате уред за готвене на пара, поставете месото, рибата и по-сочните храни на долния ред, за да не изтичат соковете им върху другите продукти.