Още една впечатляваща рецепта, изпратена ни от наш читател за участие в новата коледна игра на Edna.bg! Включете се и вие
Какво е Коледа за банскалии без Банска капама! Ето и рецептата на моето семейство:
Необходими продукти:
2 средно големи глави кисело зеле
2 глави розово цвекло в саламура (чекане)
2 глави стар лук
1/3 ч. чаша ориз
6 бр. тънки парчета сланина
2 бр. пилешки бедра
2 бр. пресен суджук
2 бр. телешки джолани с кост /рязани/
1 бр. домашна кървавица
дафинов лист
зърна бахар
зърна черен пипер
семена копър
сминдух
чубрица
слънчогледово олио
Начин на приготвяне:
Ако зелето ви е много солено го потопете за 1 час в студена вода. После го извадете и изстискайте колкото можете течност от него. Отделете 4-5 бр. от горните листа, ще ви трябват по-късно. Нарежете зелето, но не много ситно, за да не се стопи.
Идва ред на цвеклото, което също се реже по-едро. Не използвайте червеното от магазина, ще оцвети продуктите в тъмно и ястието няма да изглежда добре. Ако нямате чекане (цвекло), по-добре ги пропуснете. В тиган с малко олио запържете нарязания на шайби лук. Щом омекне и се зачерви, го извадете (посолен, опиперен и подкиселен е чудесно мезе). В същата мазнина изпържете измития и отцеден ориз, докато се оцъкли, т.е. стане прозрачен.
В достатъчно широк съд смесете зелето, чекането и ориза. Добавете подправките на вкус. Тайната на истинската капама е в негледжосаната тенджера, в която се приготвя. На дъното и се поставят 3 парчета сланина, после 2-3 от отделените зелеви листа. Изсипвате смело половината от зелево- оризовата смес. Редите месото на един или два пласта, зависи от количеството.
Следва втория пласт от ориз и зеле, останалите 3бр. сланина и целите листа зеле завършват реденето. За да не си цапате тенджерата, като лепите капака с "лепило" от брашно и вода сложете между нея и него хартия за печене. Не добавяйте никаква вода, вино или друга течност! В зелето и месото има достатъчно, така че всичко да се сготви без да се отваря за 5 часа.
Внимание, поставете глинения съд в студена фурна. Пускате я да се загрее до 200. Приблизително след около 1 час или малко повече отворете и проверете дали от ястието ви се чува шум от завряла течност. Ако това е така намалявате фурната на 100 градуса и отивате да си легнете. След 5 часа изключвате фурната и оставяте при възможност тенджерата вътре. Капамата трябва да се яде след като е престояла завършена поне 6 часа.
Аз я приготвям на Бъдни вечер, а семейството я хапваме на Коледа вечерта. Подгрявам я както е в глинената тенджера, изсипвам я после в голяма тава и всеки си избира какво и колко да си сложи в писаната паница.
Бъдете здрави и Весела Коледа!
Златка Райчева
Прочетете още:
Коледни сарми със стафиди в гювеч