С оглед променящата се околна среда и все по-високите температури с всяка изминала година, представям на вашето внимание род Седуми, които не само понасят тези промени, но и се чувстват прекрасно.
Също така, за да съумеем да отговорим на предизвикателствата на времето, е необходимо да погледнем „извън рамката“, като по този начин можем да спестим средства и усилия, за да постигнем ефекта, който целим.
Седумите са добре познати многогодишни нискостеблени растения. Родът принадлежи на сем. Crassulaceae (Дебелецови) и наброява около 400 вида. Наименованието Sedum в превод от латински означава „да седна“.
Предлагат голямо разнообразие от уникални текстури и цветове.
Безспорно най-голямото им предимство е способността им да издържат високите температури и топлина, посредством своите дебели и месести листа.
Неслучайно в България тези сукуленти се наричат тлъстига.
Нискостеблени или стелещи, те не се нуждаят от подрязване. Не са агресивни и не биха могли да подтиснат други видове. Те са сухоустойчиви и страдат от прекомерно поливане.
За да не бъда голословен, ще ви дам един пример с така нашумелите напоследък „зелени релси“. Наистина ефектът за трева по релсите е много впечатляващ и мога само да поздравя инициаторите на това начинание.
За да озеленим обаче повече такива пространства (а те наистина са много), ще са необходими много усилия и средства, защото тревата изисква поливане всеки ден, по два пъти и то обилно, т.е. трябва да се изградят напоителни системи. Необходимо е да се коси ежеседмично, изисква се торене и не на последно място качествен дренаж.
Ако заменим тревата със седуми, ще спестим много време, средства и усилия, защото:
- Седумите са нискостеблени и не се нуждаят от косене.
- Поливането е сведено до минимум (дори да се инсталира поливна система, тя е с капково напояване и няма да е толкова скъпа).
- Налични са устойчиви сортове на замърсяване на въздуха, така и на утъпкване и т. н.
- Лесно се размножават, разпространяват се бързо, но не са агресивни.
Неслучайно те са един от основните елементи в скални кътове и алпинеуми.
Не обичат прекомерната влага и тежките глинести почви. Тези многогодишни сукуленти изискват добре дренирани почви.
И не на последно място, седумите са основният растителен вид, използван за строителство на зелени покриви, като годишно в света се използват милиони видове за този тип устойчиво строителство.
Ето и съвсем малка част от тези видове:
Sedum spectabile (Дебелата мара) - освен безспорните лечебни свойства, които притежава това растение, може да се ползва за акцент в скални кътове, алпинеуми, цветни бордюри и др. Достига височина до 50 см. Цъфти в розово в края на лятото и притежава дебели месести листа. Предпочита пряко слънце и дренирана почва.
Sedum Purple Emperior e фантастична нова селекция, предлага много тъмно лилава багра, с розови цветове през лятото.
Sedum Acre – има бърз растеж, тъмнозелени месести листа и цъфти в жълто през лятото.
Sedum Ogon – особено привлекателен заради ярката зелена маса, която образува. Понася засенчване.
Sedum Spathulifolium - този вид седуми растат бързо, като дори са способни да изпреварят плевелите. Листната маса е сребриста и цъфти в жълто. Предпочита пряко слънце, може да понесе засенчване за кратко.
Sedum Sieboldii - грациозни и очарователни растения, предлагат синьо-зелени листа, които често преливат в лилаво. Те изглеждат страхотно с появата на розовия цъфтеж през есента.
Sedum Tricolor – добавете допълнителни цветове във вашия алпинеум или скален кът с този пъстър вид седум. Предпочита пряко слънце и дренирана почва.
Sedum Red Dragon – един от най популярните видове седуми на земята. Вечнозелена тлъстига с пурпурно-червени листа. Цъфти в края на лятото в розово. Пряко слънце и дренирана почва.
Sedum Grisebachii – притежава бърз растеж и фини малки зелени листа. Разположени на гъсто образуват много гъста текстура.
Sedum Blue Spruce – особено ценно поради своята синкава листна маса. Притежава висок декоративен ефект в комбинация с жълтия си цъфтеж през лятото.
По-известни интериорни цветя от същото семейство са Crassula (дървото на живота), Каланхое и др.
Още по темата:
Стайните растения, които пречистват въздуха вкъщи
Съвършенството да отгледаш дърво-джудже
Магнолии – аристократите на дървета и храсти
Как да превърнем покрива в градина
Как букетът да остане свеж по-дълго?
Законите на пресаждането на цветя