Представителите на семейство Кипарисови (Cupressaceae) са вечнозелени дървета и храсти, които се срещат навсякъде в Европа, Америка, Азия - главно в субтропичния пояс. Семейството се разделя на 4 основни подсемейства, като три от тях са по-известни и сигурно сте ги срещали в България, а именно: Кипарисови, Туя и Хвойна или Смрика.
Кипарисови (Cupressoideae)
Безспорно най-красивото и впечатляващо дърво е именно кипарисът, който се използва от хилядолетия по Средиземноморието. Произхожда от Мала Азия, Кипър, Северен Иран. Достига височина от 20-30 м.
Според легендата в Древна Гърция, Кипарис е митична фигура, приятел на бог Аполон, който го е превърнал в дърво, за да скърби вечно за гибелта му. Остров Кипър получава наименованието си именно от дървото Кипарис, според друга версия.
В Римската империя започва да се отглежда като декоративно дърво, след което римляните го разпостраняват в цялата империя. Така от древността кипарисът продължава да бъде популярен и в наши дни. В този ред на мисли, споменавам латинското му наименование - Cupressus sempervirens.
Използване
Кипарисът е топлолюбив и светлолюбив вид, който не е взискателен към почвените условия. В България успешно се развива по южните и топли райони – Бургас, Пловдив, Кричим, Сандански. При температури от -20°C частично започва да измръзва, което го прави неподходящ за използване в северна България и София.
Други видове от това подсемейство са Аризонски кипарис, Лъжекипарис. Те са студоустойчиви и невзискателни видове и успешно се развиват навсякъде в България.
Туя (Thujoideae)
Макар туите да са от семейство Кипарисови, те са от друго подсемейство, което не притежава декоративните качества на Кипариса и не можем да наречем туята кипарис, въпреки, че повечето хора правят тази грешка.
Разбира се, туите се използват широко в озеленяването, поради невзискателността си към температурите и почвените условия. Притежават различни вечнозелени колоновидни или кръгли форми, което ги прави едни от най използваните видове. Могат успешно да се превърнат в живи плетове като се регулира желаната височина и широчина чрез резитби.
Често се срещат като солитери (самостоятелни единични растения), които служат за акцент към скални кътове и алпинеуми и др., в комбинация от ниски кръгли с високи форми.
Два са основните рода Туя (Thuja):
- източна туя и западна туя.
Ето и някои примери на западната туя, която има десетки форми.
- кръгли форми: Danica, Reingold, Golden globe, и много други
- колоновидни форми: Smaragd, Columna Brabant.
Хвойна или Смрика (Juniperoideae)
Използва се широко у нас в градските пространства. Стелещ се бавнорастящ вид, който е изключително непретенциозен. Можете да го видите жив, засаден с години в бетонови цветарници, без никой да ги полива.
Видове: Синя и червна смрика, Сабина, Виргинианска смрика и много други.