Оказва се, че българските мъже напускат дома на родителите си на 31 години.
Това показва изследване на Европейската статистическа служба (Евростат) за ключови показатели за живота на младите хора в ЕС.
Единствено в Хърватия мъжете живеят до по-късно с родителите си - почти до навършване на 34 години.
Според данните на Евростат средната възраст, на която младите мъже и жени напускат домовете на родителите си, е 26 години.
В различните европейски държави обаче тази възраст варира драстично. Най-рано напускат родителите си младежите от Северна Европа - за Швеция средната възраст е 19 години, за Дания - 21 години, а за Финландия - около 22 години.
Следва ги Холандия със средна възраст на напускане на дома 23 години, Франция - 23 години, и Германия - малко преди навършване на 24 години.
Най-дълго остават у дома младите хора в Хърватска - почти до навършване на 32 години. Следват ги Словакия, Малта и Италия със средна възраст 30 години.
Като цяло жените в ЕС напускат домовете на родителите си по-рано от мъжете, като в България тази разлика е най-голяма - българските жени напускат дома си малко преди да навършат 27 години
Голяма е разликата и в Румъния - 26 години за жените и 21 години за мъжете, както и в Хърватска - 30 години за жените срещу близо 34 за мъжете.
В рамките на Европейския съюз най-нисък спрямо възрастните е броят на децата в Германия и България, показва още изследването.
През 2014 г. едва 13,1% от населението във Федералната република е било на възраст под 15 години. На второ място се нарежда България с 13,7% детско население.
Държавите с най-висок процент на подрастващо население са Ирландия (22%), следвана от Франция (18,6%) и Великобритания (17,6%).
Като цяло делът на децата в повечето европейски страни ще продължава да намалява през следващите десетилетия, прогнозират от Евростат.