Редовно не се замисляме за дребните суми, които безразборно пръскаме за какво ли не, но когато в края на месеца теглим чертата на сметките, ще видим, че малките и чести безсмислени харчове са се превърнали в постоянен разход, който излишно товари джоба ни.
Съветите са лесно изпълними и добре дошли, особено с наближаващите солидни източвания на личната ни ''хазна'' покрай настъпващите празници.
1. Пазаруването винаги трябва да е по списък. Направете си точен план на това, което ще готвите през деня или седмицата, като по този начин няма да влезете в излишен преразход, а и ще избегнете пълненето на пазарската кошница с допълнителни неща, които ще ни изкушат и навредят на нашата фигура. Също така няма да забравите някой продукт, защото всичко необходимо ще е написано черно на бяло.
2. Дебнете промоциите - хубавото е, че по-големите вериги магазини почти всеки ден предлагат такъв тип оферти на прилични цени. Така че се оглеждайте за всякакви табели и надписи, за да не пропуснете някое изгодно предложение.
3. Отглеждайте подправки у дома. Парите за тези овкусяващи продукти също са перо в бюджета ни за хранене, затова можете да заделите кътче в двора или пък на терасата, за да добивате вкусни и полезни подправки с етикет ''собствено производство''.
4. На пазар носете торбичка. По този начин ще си спестите стотинки, които в края на месеца набъбват като сума. Това ви действие ще ви направи и по-дружелюбни към околната среда, защото ще ограничите консумацията на найлонови материали.
5. Приготвяйте и обработвайте храната вкъщи - по-удобно е да си купим разфасовано месо например, но по-евтино ще ни излезе да си го смелим у дома.