Предлагаме ви няколко от най-редовно срещаните проблемни междусъседски казуси, като целта ни е да обърнем особено внимание на тяхното законово уреждане, според българската конституция.
1. Съседите преграждат общите помещения с метални врати
Какъв е статутът на железните врати на етаж във вход на жилищен блок? Не е ли незаконно поставянето им? Все още има хора, които преграждат коридора на етажа с решетки! Кой следи за това и къде може да се подаде сигнал?
Коридорите на етажа са общи части
Извадка от закона за етажната собственост
Чл. 5. (1) Собствениците на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост, наричани по-нататък "собственици", имат право да:
1. използват общите части на сградата според тяхното предназначение;
2. участват в управлението на етажната собственост.
(2) Обитателите в сграда в режим на етажна собственост имат правото по ал. 1, т. 1, да участват в управлението на етажната собственост със съвещателен глас.
Задължения на собствениците и обитателите
Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
1. не пречат на другите собственици и обитатели да използват общите части на сградата;
2. не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата;
3. не завземат общи части на сградата;
2. Съседът над вас ви наводнява
Можете да свикате събрание на Етажната собственост, на което да се вземе решение този собственик да отстрани проблема. По-лесният вариант обаче е да си направите жилищна застраховка, която включва и наводнение от съседи. Тогава застрахователят покрива щетите, като пак той се занимава и със съседите. Но, все пак, ако нямате финансова възможност или държите съседите да бъдат принудени да оправят теча си, има и законово решение.
Премахване на негодни за ползване или застрашаващи сигурността строежи
Чл. 195. (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.)
(1) Собствениците на строежи са длъжни да ги поддържат в техническо състояние, отговарящо на съществените изисквания по чл. 169, ал. 1-3, да не извършват и да не допускат извършването на промени в тях, които водят или могат да доведат до влошаване на проектните нива на съответствие с изискванията за целия строеж или за отделни негови характеристики.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.)
(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.)
При аварии или други обстоятелства, застрашаващи обект по ал. 1 с увреждане или разрушаване, собственикът на обекта е длъжен да предприеме незабавни действия за тяхното предотвратяване или за отстраняване на причинените увреждания, възстановяване на обекта и да уведоми общината.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.) В случай че обект по ал. 1 не се поддържа в добро състояние, както и при възникване на обстоятелствата по ал. 3, кметът на общината издава заповед, с която задължава собственика да извърши в определен срок необходимите ремонтни и възстановителни дейности за поправяне или заздравяване.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.)
Собствениците на обекти по ал. 1 носят имуществена отговорност за причинени вреди и пропуснати ползи от своите виновни действия или бездействия, в резултат на които е настъпила авария на строежа, довела до материални щети или увреждане на трети лица и имоти.
Oще полезни съвети и експертни мнения за Застраховане, Покупки, Продажби, Оценка на имоти, Данъци и такси, Правни казуси, Етажна собственост, Наеми и други, четете в pariteni.bg.
* На 12 септември очаквайте и втората част от материала.