И при тази техника, както при изкуството на оригами, основната цел е да превърнете лист хартия в един малък шедьовър под вещото ръководство на вашата фантазия. Само че при квилинг техниката, хартията се нарязва на лентички с дебелина между 3 и 7 мм, които се навиват на кръгчета около оста си в желания от вас диаметър.
Ако пък за вашата композиция са необходими по-големи кръгообразни елементи, чисто и просто самите ленти трябва да са по-дълги. По този начин могат да се сътворят какви ли не фигури под формата на животни, къщи или дори цели обагрени букети с цветя, които обаче се разполагат само в една равнина, а не са обемни като при оригами.
Клип, който показва как се правят моделите от хартия.
Оказа се, че първите подобни хартиени мозайки са открити в различни древноегипетски гробници, като това изкуство е било добре познато и на територията на Византийската империя. По-късно по време на Ренесанса, монахините във Франция и Италия използвали квилинг способа, за да украсяват своите книги и дори облепвали стаите на манастирите с цветна хартия обработена по същия метод.
Не след дълго квилинг изкуството "доплавало" и до бреговете на Америка, а в годините на колониалния период то добило изключителна популярност.
Но да се върнем на нашите географски ширини, където този тип хартиена декорация също се радва на все по-силен интерес. Уточнихме се за рязането на хартията, а сега да споменем и няколко думи за залепването на елементите, което си извършва с помощта на канцеларско лепило или тип ''Ц-200''.
В различни интернет сайтове като ebay.com се продават и специални инструменти за квилинг, но ако нямата средства и време за онлайн поръчки, използвайте клечка за уши, малка отверка или пълнител от химикалка, с които да навивате хартията на кръгчета в домашни условия.
И, за да ви бъдем полезни докрай ще ви доверим, че на workshop.kadifecraft.com се организират всекидневни занятия по квилинг за деца и възрастни.