Нека си представим поне за малко, че живеем в свят, където всеки може да яде каквото си поиска и в същото време да има стройна фигура, крепко здраве и да се радва на живота, пише здраве.bg.
Добре дошли във френския парадокс! Това е култура, в която по традиция постоянно се консумира хляб, вино, шоколад, мазнини и месо, но въпреки това французите се отличават със завидно здраве и дълголетие. Ключът към тази магическа комбинация от по-малко болести е цялостното отношение на тази нация към храната и живота.
Типичното ястие за французите винаги включва три важни компонента: качество, вкус и разнообразие. В тяхната кухня се използват най-пресните и висококачествени съставки. Френската диета винаги включва характерни за сезона плодове и зеленчуци, подправки, много вода и... чаша вино с всяко ястие. Силният вкус допринася към усещането за удовлетворение и засищане с по-малка порция. Храненето по такъв начин поддържа здравето благодарение на широкия спектър питателни и полезни вещества в продуктите през всеки сезон.
Французите се наслаждават на добре овкусената храна, в която няма нищо изкуствено или прекалено преработено. Задължително внимание се отделя на външния вид, аромата, текстурата и вкуса на блюдата. Всяка хапка е цялостна наслада за сетивата.
Жителите на Франция обикновено се хранят по три пъти на ден и много рядко разчитат на междинния прием на храна. Добрата компания, ястията и разговорите са съществена част от френската култура. Гледането на телевизия (или всяка друга дейност, която разсейва вниманието от масата и разговорите) е непривично.
В контраст на това, родената във Франция, писателка Мирейла Джилиано наблюдавала хората, докато се разхождала на летището в Чикаго. Повечето мъже и жени се хранели, докато работели на лаптопите си, докато четели или говорели по своя мобилен телефон. "Не видях никой да вкусва храната с удоволствие. Не трябва да се храним сякаш сме роботи на автопилот. Това не е ядене. Това е пълнене на устата", обяснява тя.
Яденето набързо и на крак, заедно с постоянното похапване през останалото време, доказано води до наднормено тегло. Порциите са по-големи, защото цялостното усещане на организма в такива ситуации е възпрепятствано, особено когато бързаме и се разсейваме с други дейности.
Освен това богатата на мазнини диета предизвиква производството на стомашночревния хормон холецистокинин, който допринася за чувството за ситост, дори при малко количество консумирани мазнини. Ако поспрем и се насладим изцяло на едно ястие, това ще задоволи всичките ни сетива и ще даде на мозъка достатъчно време, за да регистрира, че вече сме сити.