Знаете, че понякога ви е трудно да се контролирате и не можете да изпълните това, което си поставяте като цел в живота - да отслабнете, да спрете/намалите цигарите, алкохола, да изкорените грозни или вредни навици. Всеки човек е имал такъв проблем - от най-силните характери, стоиците, които са готови да се изтезават, за да постигнат целта си, до най-безволевите и мързеливите.
Но няма значение от кой тип сте, вие можете да повлияете на себе си, ако пуснете интелекта си в действие. Аз мисля, че човек е най-добре сам да си постави "капани", за да промени онова, което не харесва в себе си. Това можете да направите, като си дадете сметка за вашите собствени навици и особености на характера, които ви пречат да разгърнете потенциала си. Но за да стане по-ясно, помислете върху следните казуси.
Пример №1
Как един честолюбив мъж, който се гордее с това, че винаги спазва обещанията си, успя да откаже цигарите? Този човек на своя 39-и рожден ден започва да разказва пред роднини, приятели, колеги, близки и познати, че когато навърши 40 години ще спре да пуши. Това разбунва духовете и естествено, повечето се хващат на приятелски басове с него, подигравайки го. Те не вярват, че той наистина ще се откаже от цигарите. Но тези, които са скептични, не го познават добре и не знаят за силата на неговото честолюбие, което надвива в крайна сметка вредния навик.
Пример №2
Да кажем, че желаете да отслабнете. Важно е първо обективно, доколкото е възможно чрез иновативно мислене да разграничите такива ваши качества, които биха ви помогнали за това. Например, знаете за себе си, че обичате да похапвате обилно, но ви е неудобно да го правите пред хора и пред другите ядете по-малко. Тогава изходът е да се храните пред повече хора, залагайки сам капан на себе си, да обядвате с колеги, да каните съседите на гости или вие да се храните навън. Естествено това не може да е вечно, защото е свързано с време и средства, но правете го за два месеца и след това ще видите, че сте придобили навик и ядете по-малко дори вкъщи, защото стомахът свиква де приема по-малко храна и се свива, а при по-обилно хранене ви става тежко.
Друг вариант е да обичате да мързелувате вечер след работа. В такъв случай зареждайте хладилника си с по-малко храна, а съответно мързелът ще ви попречи да отидете до магазина. Ето как отрицателно качество плюс интелект и изобретателност може да бъде използвано в наша полза.
За да успеете обаче с този подход, трябва да сте наясно със себе си и да знаете как ще реагирате в дадена ситуация. Изредените дотук особености на характера като срам, мързел, честолюбие, трябва да са толкова силни, че да са равностойни на вредните навици (лакомия, пушене, разхвърляност). В противен случай рискувате да не се преборите с тях, а само да се почувствате унизени. Всъщност характерното тук е, че всеки сам за себе си трябва да си измисли формули-капани, които най-добре му прилягат, като обаче задължителното условие е да използва интелекта, креативността и иновативността си.
* Автор на материала е Теодора Дончева.