Днес все повече хора с удоволствие отпиват вино с вкусната вечеря вкъщи, в ресторанта или на партита и приеми. Добре е да знаем обаче при каква температура трябва да бъдат изстудени бутилките с ароматната напитка, според различните видове вина.
Ако вие сте домакин и искате да се представите на ниво, а гостите ви или любимият човек очакват една прекрасна вечер, вижте каква температура на охлаждане е подходяща за избрания от вас сорт.
Леките червени вина са най-пивки и ароматни, когато са охладени при температура около 14-16 °C, а силните червени вина "обичат" 16-18°C. Добре е да знаете, че все пак е добре да поднесете бутилката с вино малко по-студена от посочените показатели, тъй като при сервирането ѝ в чашите, а докато дойде време за отпиването на първите глътки, ще мине известно време и съответно напитката може леко да се стопли.
За белите вина са подходящи по-ниски температури. Сухите бели вина поднасяйте, охладени до температура 8-10°C, а силните бели вина охлаждайте до 10-12°C. И при белите вина важат същите препоръки, както при червените – по-добре малко по-ниски температури, които ще бъдат компенсирани при наливането в чашите.
Имайте предвид, че по-топлото вино няма да позволи на гостите ви да се насладят на ароматните нотки, а само ще изрази недостатъците му.
Не предлагайте лед за охлаждане на вино и никога не поставяйте бутилките в камерата. Освен това, напитката не бива да престоява повече от 48 ч. в хладилника ви.
Когато наливате виното в чашите, гърлото на бутилката не бива да докосва ръба на чашата. Не е добре да сервирате от прекалено високо, тъй като рискувате да изцапате покривката от случайни капки. Чашите не трябва да се пълнят догоре. По-добре е да доливате (при желание), отколкото гостите ви да се чудят как да вдигнат изисканата чаша и как да отпият от нея. Вино се сервира винаги в чаши на столче, освен ако не сте на пикник.
Последният жест при наливане на напитката е бутилката да се завърти леко, а капката от гърлото да се попие със салфетка, която предварително държите в лявата си ръка. Това се прави, за да се избегне евентуално капване върху снежнобялата покривка, което може да помрачи настроението и на най-гостоприемния домакин.
Ако поднасяте повече от един вид вино, добре е да знаете, че бялото вино винаги се поднася преди червеното, по-лекото преди по-силното и по-младото се сервира преди по-отлежалото. Червеното вино може да поднесете и в гарафа, но бялото е по-добре да сипвате направо от бутилка.
Помнете, че колкото и ароматно и пивко да е виното, което сте поднесли, цигареният дим може да неутрализира това усещане. Ароматът на хубаво вино не се съчетава с тежкия мирис на тютюн.