Две българки получиха стипендия за участие в най-голямата по рода си конференция на десетилетието, посветена на здравето и правата на жените и момичетата по света, провела се в Куала Лумпур Малайзия (28-31 май).
Конференцията събра над 4500 лидери и защитници на човешките права от над 2200 организации от 149 страни. На събитието, подкрепено лично от генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, говориха политически лидери, кралски особи, представители на ООН, филантропи. Сред говорителите бяха Мелинда Гейтс (Фондация "Бил и Мелинда Гейтс"), Челси Клинтън (Фондация "Клинтън"), Нейно Височество принцесата на Дания Мари, първата жена президент на Финландия Таря Халонен, бившият министър по въпросите на жените на Иран Маназ Афкхами.
26-годишната Невена Борисова е с журналистическа стипендия заради работата си в сферата на правата и развитието на жените. Невена е била международен редактор две години в информационна агенция, и сценарист в БНТ. В настоящето е журналист на свободна практика, паралелно работи в сферата на човешките ресурси. Сътрудничи на E-vestnik.bg, както и на международните медийни платформи Chime for Change, Global Voices, EMAJ. Два пъти е избирана за получаване на грант от Фондация "Томсън Ройтерс" за журналистически обучения на теми като отразяване на теми, свързани с жените, и бедността в селските региони. През 2012 г. е избрана за участие в международен уъркшоп в Потсдам, Германия, на тема "Новите медии като инструмент за промяна и демокрация".
"Конференцията беше ключово събитие за заинтересованите от здравето и развитието на жените на локално и глобално ниво. А на теория заинтересованите би трябвало да са всички, защото ако жените в едно общество нямат достатъчно свобода и самоувереност или са потискани, често това е показателно и за самото общество.
Пред България например все още стоят важни въпроси за разрешаване, въпреки че на пръв поглед няма проблеми в тази насока. Жените у нас обаче получават най-ниски майчински в ЕС (много по-ниски от тези в Румъния), по-ниски заплати от мъжете (15.7 % по-ниски през 2010 по данни на Евростат, и съответно – по-ниски пенсии.
Ние имаме сериозен проблем и със случаите на домашното насилие, на което най-честа жертва са жени, а самотните майки са обречени на мизерия", разказва Невена.
21-годишната Мая Куманова е носител на стипендия за младежки лидер в областта на репродуктивното и сексуално здраве и развитие на жените. Мая учи Международен мениджмънт в Манчестър Юнивърсити. През 2009 г. тя се присъединява към Европейската младежка мрежа на Международна федерация по семейно планиране (която има и български клон - Българска Асоциация по семейно планиране и сексуално здраве). Мая още като тийнейджър се включва в инициативите на българския клон. Опитът ѝ включва участие и активистка дейност във връзка с регионални и международни събития, провеждане на множество кампании и проекти.
"Конференцията беше страхотен повод и събитие, на което активисти от множество сфери се събраха да обсъждат теми, свързани с женските права и здраве, която се доказва като все по-значителна с разгръщането на икономическите кризи, климатичните промени и социалните и политически трусове... Бяха дадени чудесни примери от цял свят, както за проекти, така и за това как трябва да се води публичният дебат по темата.
И докато изводите как трябва да се подходи към темата бяха сравнително ясни, всеобщото единство на конференцията не отразява реалната ситуация в повечето общности и страни", споделя Мая.
Women Deliver e международна правозащитна организация, основана през 2007 г., обединяваща хора от цял свят с цел подобряване на здравето и благоденствието на жените по света. Целта на организацията е да генерира политическа ангажираност и финансови инвестиции за изпълнение на петата от Целите на хилядолетието – намаляване на смъртността при раждания и универсален достъп до репродуктивно здраве. Организацията има за цел да предотврати 350,000 смъртни случаи годишно на жени и момичета при бременност и раждане.
"Тази седмица на Women Deliver 2013 променихме историята за момичетата и жените навсякъде по света. Актуализирахме ангажираността си, споделихме научените уроци и изслушахме тези, които ни водят по пътя, целящ здраве и защита правата на жените, включително младите хора, които ще продължат с тази важна работа занапред", заяви Джил Шефилд, президент на Women Deliver.