Траките са древен индоевропейски народ, създал забележителна цивилизация и населявал обширни земи, сред които и територията на днешна България.
Колко обаче знаем за културното наследство, което са ни оставили и с което твърдим, че се гордеем?
Чрез силата на образите и звуците документалният филм „Древна Тракия – врата към безсмъртието“ предлага пътешествие във времето и пространството.
Филмът представя някои от сакралните подмогилни градежи, свързани с тракийската вяра в безсмъртието: Казанлъшката гробница, гробниците Шушманец, Голяма Арсеналка, Хелвеция, Оструша, както и потопения под водите на язовир „Копринка“ град Севтополис – столица на одриския цар Севт ІІІ; а също и мегалитния градеж при с. Хлябово Основна роля е отредена на пейзажа, в който са вписани паметниците на тази култура, защото именно той позволява да се добие по-ясна представа за значението на физико-географските дадености при формирането на селищната система, сакрализирането на определена територия, военно-политически действия и пр., да се обърне внимание на ролята на човешката намеса при промените, настъпили в следващи епохи.
Новите технологии позволяват да се преодолее антикварният изолационизъм на някои музеи.
Филмът, сниман с дрон и камера Hasselblad, разчитаща на технология, която е била разработена за телескопа „Хъбъл“, дава непосредствен поглед върху останалото от света на древните траки.
Той е подготвен като част от проект на Института за балканистика с център по тракология „Проф. Александър Фол“ при БАН, финансиран от Net-Heritage – европейска мрежа за изследователски програми, свързани с опазването на материалното културно наследство.
Надеждата на екипа зад този филм е, че споделената информация ще предизвика действия за консервация, реставрация и достойно експониране на паметниците на тракийската култура.