Три млади българки – д-р Антоанета Гатева, доц. д-р Екатерина Борисова и д-р Женя Йорданова, бяха отличени с национални стипендии за техния изключителен принос в областта на науката. Стипендиите са в рамките на световната програма на "Лореал" и ЮНЕСКО "За жените в науката", която се реализира за четвърти път в България с партньорството на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Наградата за всяка Edna от трите дами е стипендия в размер на 5000 евро за техните научни изследвания и за насърчаване на професионалното им развитие.
Д-р Антоанета Гатева, асистент към Катедрата по вътрешни болести на МУ – София, е отличена за изследването си на усложнения на захарния диабет при пациенти с инсулинова резистентност.
Доц. д-р Екатерина Борисова работи в лаборатория "Биофотоника" на Института по електроника – БАН, а проектът ѝ изучава методи за изследване на кожни новообразувания за ранна диагностика на рак.
Д-р Женя Йорданова, главен асистент към Катедра "Физиология на растенията", към Биологическия факултет на СУ, е отличена за проекта ѝ за биотехнологични подходи за продукция на молекули с антитуморна активност.
От тази година програмата "За жените в науката" в България се разрасна и конкурсът вече предоставя още една, допълнителна стипендия (общо три) на млади български жени учени.
Националната програма за стипендии е част от световната програма на "Лореал" и ЮНЕСКО "За жените в науката", създадена, за да разпознава и подкрепя жените, чиито постижения са допринесли за развитието на научното познание, както и за да осигури подкрепа на обещаващи млади жени учени с достойни, жизнеспособни проекти.
Националните стипендии "За жените в науката" се отпускат за проекти, които се реализират в една отделна страна. Те вече съществуват в повече от 50 страни, а в България се появяват за първи път през 2010 година.
В световен мащаб програмата е създадена през 1998 година, когато козметичният бранд и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура сливат усилията си в подкрепа на жени учени в областта на природните науки и за популяризиране на научните им постижения.
Днес тази програма е разширена в международен план и се е превърнала в Edna глобална инициатива, подкрепена от повече от 2000 жени от над 100 държави.