Днес е един от най-светлите български празници в националния ни календар. В този слънчев майски ден честваме деня на създателите на глаголицата – Светите братя Кирил и Методий.
Методий е роден през 815 г. в Солун. Той е най-големият син в семейството на Леон, византийски военоначалник и жена му Мария, а Константин е най-малкият, роден през 827 г. По-късно Константин приема монашеството и църковното име Кирил, с което е известен и днес. Методий е бил игумен на манастира “Полихрон”, намиращ се в планината Олимп. Според някои историци, именно в този манастир е създадена глаголицата.
По-късно той участва в различни мисии, заедно с по-младия си брат. При хазарите, в Моравия, Рим и Венеция те утвърждават богослужението на славянски език.
Съществува хипотеза, че за създаването на азбуката солунските братя са използвали знаци от прабългарското руническо писмо.
Изтощен от неуморната си работа и многото пътувания, Константин-Кирил Философ умира през 869 г. в Рим. Погребан е с почести в църквата “Сан Клементе” във вечния град и веднага след смъртта си е канонизиран за светец. Методий умира през 885 г. във Великоморавия и е погребан в столицата ѝ Велехрад.
Делата на двамата братя са безсмъртни. Те не само създават уникалната ни азбука, но и превеждат богослужебните книги на езика, който тогава са говорили българите.
По време на най-значимата си мисия във Великоморавия Кирил и Методий просвещават и обучават много свои ученици, които след тяхната кончина продължават делото им. Сава, Климент, Горазд, Наум и Ангеларий са част от последователите на светите братя. Учителите и техните ученици, известни като свети Седмочисленици, поставят началото на Златния век за българската книжовност и култура.
През 1980 г. папа Йоан Павел II обявява славянските първоучители за покровители на Европа. На 24 май официална българска делегация отдава почит на гроба на Свети Кирил Философ в църквата "Сан Клементе" във Ватикана. Във всички български училища на празника се плетат венци от свежи цветя и зелени клонки, с които се окичват главния вход и портретите на просветителите.