Според ботаниците на земята има над 315 000 растителни видове.
Броят продължава да се увеличава, с непрекъснатото откриване на нови видове.
Един ден в Кралската ботаническа градина на Шри Ланка може да ни запознае с огромна част от зелената съкровищница, благодарение на засадените тук повече от 10000 растителни вида.
Един от най-невероятните представители на флората, с които се запознаваме е Antiaris toxicaria - прекраснo широколистнo дървo, достигащо до 40 м височина с куполовидна корона и космати клонки.
Латексът, който отделя, е важен компонент при производството на отрова за стрели.
Листата и корените се използват за лечение на психични заболявания, а кората се използва за направата на груби дрехи.
Дотук сме 3 в 1.
Впечатлени сме от срещата с Lodoicea, известна като морски кокос, Коко де Мер, или двойния кокосов орех.
Видът е ендемичен за Сейшелските острови Праслин и Кюрююз. Дървото расте над 30 м височина.
Двудомно е, което означава, че мъжките и женски цветове са разположени на различни растения. Зрелият плод е 40-50 см в диаметър, тежи 15-30 кг, и съдържа най-голямото семе в света.
В продължение на векове твърдата черупка на този гигантски орех се използва в традиционната медицина като сексуален стимулант.
Тук е и Terminalia bellirica, дърво с маслено съдържание от цели 40%, което отговаря на всички основни изисквания за биодизел. Това дърво се избягва от индусите в Северна Индия. Те никога не седят в неговата сянка, защото според тях тя е населена с демони.
Ето го и нейно величество Terminalia cebula или още позната като Харитаки. Аюрведа и традиционната тибетска медицина смятат дървото за майката на всички билки, заради многото му лечебни приложения. Плодовете се берат от ноември до март, имат леко горчив и стипчив вкус.
Харитаки не допуска инфекции на стомаха, убива стомашни паразити, повишава дейността на черния дроб и далака. Изчиства черния дроб от натрупани токсини, вследствие употребата на някои лекарства. Повишава производството на инсулин от панкреаса и по този начин понижава кръвната захар. Ето защо се използва за лечение на диабет.
Запознаваме се и със Ceiba Speciosa, което испанците наричат „пияната тояга“.
Широколистното дърво е родом от тропическите и субтропическите гори на Южна Америка. Устойчиво е на суша и умерен студ. Расте бързо, когато водата е в изобилие, а понякога достига повече от 25 м височина. Осеяно е с дебели конусовидни бодли, които служат за съхранение на вода в периодите на суша.
А за какво ли се използва?
Научете в новия епизод на "Без багаж" за в събота, 23 януари, от 13:00 ч. по телевизия Диема.
В официалния канал на "Без багаж" във Vbox7.com можете да гледате всички епизоди на предаването.
Прочетете още от "Без багаж" в Edna.bg:
Откъде идва най-качественият чай на света?
Вълшебният плод, който замества хляба и ориза
Къде се намира пеперуденият рай
Принцът, който построил 1000 храма за една нощ