На 8 ноември православната църква по традиция отбелязва Архангеловден, известен и като Рангеловден. Според вярванията, Архангел Михаил е пазител на душите и борец против злото.
Изобразяван е като млад и красив момък, който с огнен меч изважда душите на хората и ги отвежда в отвъдното. Затова е наричан още душевадец и се смята за олицетворение на смъртта. След като изнесе душата от тленното тяло, светията я отнасял при пазителя на райските порти Свети Петър.
Съществува поверие, че почитането на покровителя на мъртвите осигурява здраве и добър живот на живите, така че да му е по-леко на човек, когато удари сетният му час и настъпи времето да бъде навестен от Архангел Михаил. Смята се, че когато новопреставленият си е отишъл със спокойно изражение, значи светията му е дал ябълка, ако е напуснал земния живот в конвулсии, дал му е да пие от горчива чаша.
На Архангеловден се прави курбан от овен или шиле и се нареждат общи трапези. Меси се и обреден хляб, за да се поменат покойниците. Питата се чупи над главата на най-възрастния мъж в къщата, прекадява се и се полива с вино. На този ден е прието да се вари жито, което се раздава на всички и се изричат словата: “Колкото зърна, толкова здраве.”
На трапезата се поднасят ябълки, круши, мушмули и други сезонни плодове, готви се гювеч с овнешко или пилешко месо, сервира се пастърма и червено вино. Всички трябва да се нахранят, за да са сити и близките покойници.
На този ден имен ден празнуват всички, които носят имената: Ангел, Ангелина, Гавраил, Михаил, Михаела, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена, Рангел, Райна, Рая, Радка, Радиана, Радина, Емил, Емилия.