Какво представлява?
Зъбният камък представлява непочистена втвърдена от слюнката зъбна плака.
Как се образува?
В устната кухина нормално живеят огромно количество бактерии, които сами по себе си не са патогенни. Дори да почистваме зъбите си перфектно с четката, пастата, конците и разтворите за жабурене, част от тези микроорганизми винаги остават в устата. При консумиране на храна бактериите от устната кухина се смесват с хранителните остатъци и по зъбите се образува плътен лепкав здравосвързан слой, който се нарича зъбна плака.
При хранене бактериите от зъбната плака произвеждат киселини, които атакуват зъбните структури и при продължително действие могат да доведат до развитие на зъбен кариес.
Зъбна плака се задържа и по зъбните шийки, във венечните джобове и по гингивалния ръб. Това води до дразнене и възпаление на венците, което може да премине във венечно заболяване като гингивит или пародонтит.
Плаката е два вида – млада (незряла) и стара (зряла). Младата се образува непосредствено след хранене и не е толкова патогенна. Тя е слабосвързана със зъбите и лесно се почиства. Нужни са обаче малко повече от 24 часа, за да може младата зъбна плака да се превърне в стара. Старата плака е по-вредна за зъбите и венците, тя е здраво прикрепена и е почти невъзможно да бъде отстранена с помощта на четката за зъби.
Постепенно узрялата зъбна плака се втвърдява и се превръща в зъбен камък. Това се случва чрез отлагане в зъбната плака на неорганични вещества като калций.
На кои места в устната кухина се натрупва най-много зъбен камък?
Както вече казахме, зъбният камък представлява втвърдена от калция в слюнката зъбна плака. Ето защо местата, на които се натрупва най-много зъбен камък, са местата, откъдето слюнката изтича в устната кухина и където тя е най-богата на калций. За горната челюст това е външната повърхност на горните шести зъби, тъй като там се излива слюнката от най-голямата слюнчена жлеза – паротидната. На долната челюст се натрупва най-много зъбен камък по вътрешната повърхност на долните предни зъби. Това е така, защото под върха на езика се отварят каналите на подезичните слюнчени жлези.
Кой е предразположен към отлагане на по-голямо количество зъбен камък?
Качественият и количественият състав на слюнката на всички хора не е напълно еднакъв. При някои хора той предразполага образуването на зъбен камък.
Друг фактор, оказващ влияние на образуването и натрупването на зъбен камък е това колко правилно са подредени зъбите. Кривите зъби, както и неполираните или недобре направени пломби с ръбове, са предпоставка за наличие на места, които да се почистват по-трудно от плаката. В резултат на това се натрупва и по-голямо количество зъбен камък.
Тютюнопушенето също е основен фактор, влияещ върху отлагането на зъбен камък. При пушачите той е в по-голямо количество, по-твърд, по-здраво свързан е и обикновено е тъмен на цвят – оранжево-кафяв до черен. При непушачите е белезникав или бледожълт и по-слабо свързан със зъбите.
Не трябва да забравяме, че независимо от вече изброените предразполагащи фактори за натрупването на зъбен камък, основна роля играе липсата на добра орална хигиена. Пушач с криви зъби и с лоши пломби може да има много по-малко зъбен камък, ако мие добре зъбите си, в сравнение с непушач с правилно подредени зъби и лоша хигиена.
До какво може да доведе зъбния камък?
Натрупването на зъбен камък е нормално и не е притеснително, ако е в ограничено количество и ако се почиства редовно. Когато обаче това не се прави, зъбният камък както и плаката предизвикват възпаление на венците – гингивит. То се характеризира с болка, подуване, зачервяване и кървене на венците най-често при миене на зъбите.
При задълбочаване на процеса и увеличаване на количеството натрупан зъбен камък се развива пародонтит, който се отличава от гингивита по това, че се засяга и костта около зъбите. С течение на времето се стига до постепенно отдръпване на венците, оголване на корените на зъбите, разклащане и загуба на зъби.
Как да се предпазим?
За съжаление няма начин напълно да предотвратим натрупването на зъбен камък. Можем обаче да го ограничим с добра устна хигиена и с редовни посещения за почистването му от стоматолога.
Как се почиства зъбния камък?
Зъбният камък и плака се отстраняват от зъбите само от зъболекарите със специално предназначени за целта инструменти и ултразвукови апарати. Не се опитвайте да ги почиствате с подръчни средства, защото рискувате да нараните венците или да фрактурирате зъбите.
Колко често трябва да се почиства?
За оптимални резултати и липса на гингивални и пародонтални заболявания е препоръчително зъбният камък да се почиства на всеки шест месеца.
В зависимост от индивидуалните особености и личната орална хигиена на пациента, зъболекарят може да препоръча това да се прави по-често или по-рядко.
Още по темата:
Кога се лекуват корените на зъбите?
Грешките при миенето на зъбите
Aко ни заболи зъб, докато сме на почивка
Необходима ли е упойка, когато сме на зъболекар?